
Снимка Михаела Катеринска
Радев: "Три морета" ще донесе стратегически инвестиции в Централна и Източна Европа
Централна и Източна ще станат по-привлекателни за стратегически инвестиции от голям мащаб. За това е оптимист българският президент Румен Радев, който е домакин на международния форум "Три морета" - едно от най-значимите политически и икономически събития у нас за последните години.
Грандиозното събитие, което събира политически лидери от 12 държави и инвеститори от цял свят, се провежда в НДК. Бизнес форумът бе открит от Илия Лингорски, главен икономист на Българската банка за развитие.
Във форума участва и Кристалина Георигева, управляващ директор на Международния валутен фонд. Тук са президентите на Гърция, Естония, Латвия, Полша, Словения, Хърватия, премиерът на Хърватия, зам.-министри на Чехия, Австрия и Германия. Видео обръщение в началото на събитието направи и американският президент Джо Байдън. Който специално поздрави "организаторите" Румен Радев и икономическия министър Кирил Петков.
Днес ще се проведат няколко панела от бизнес форума. Първи е президентският панел, както и панелите "Енергетика" и "Иновации". Утре в рамките на форума ще се състоят панел „Инвестиционния фонд „Три морета“ и инвестирането в инфраструктура за приобщаващ растеж", панел "Транспорт" и панел "Дигитализация".
Инициативата "Три морета" се е доказала като платформа за диалози като стратегически линии за икономическото развитие чрез енергетиката, транспорта и дигиталната свързаност, започна своето изложение Румен Радев, цитиран от "Фокус".
Ние добре знаем какъв голям потенциал имаме, който може да бъде използван в нашето сътрудничество, за да получим обществената подкрепа, за да развиваме приятелските отношения, за да прилагаме нови иновативни модели, за бизнес партньорството, за интелигентното развитие. През последната година ние всички се движим в тази посока. Бих искал да благодаря на всички вас, че приехте моята покана да участвате в тази 6-та среща на върха, да обсъдим перспективите на тези инициативи. Доволен съм, че тук виждам много участници в София, обърна се държавният глава към всички присъстващи.
Според него се налага да се използват иновативни подходи в енергетиката, транспорта и дигиталната свързаност, които да се изграждат върху основата на иновациите, сътрудничеството в сферата на науката и техниката.
България защитава нова визия за една по-добра свързаност в науката, образованието, технологиите, иновациите. Затова по време на този форум организирахме среща между Агенциите за иновациите в нашите държави и се надяваме, че те ще постигнат значителен напредък и споразумение, подчерта още държавният глава.
Кристалина Георгиева също направи изказване, в което заяви, че инициативата е "светлина в тунела" за държавите-участнички. Тя подчерта, че "след три дни ще има един инструмент на стойност 650 млрд. долара и държавите от ще трябва да се възползвате от този ресурс за целите на тази инициатива".
Съжалявам, че не съм с вас на живо, но се възползвам от тази възможност да кажа, че САЩ подкрепя Инициативата „Три морета“ . Благодаря на президента Румен Радев и на министър Кирил Петков, че са домакини, каза в своето обръщение президентът на САЩ Джо Байдън.
Има невероятен потенциал, за да се подобри просперитетът на този регион и целия свят. САЩ ви подкрепя във всяка стъпка. Ангажираме се с подобряване на връзките във вашия регион и с институциите, за да може Европа да изпълни целта си да е обединена. Като работите заедно ще се подкрепи суверенитета, енергийната сигурност. Всички ще могат да се конкурират и процъфтяват в 21 век, за да може светът да е по-сигурен, каза още той.