Радев: Ако наложим локдаун, последствията ще са катастрофални
Ако сега затворим държавата, след няколко месеца пак ще трябва да налагаме локдаун. Аз изразих критики към служебното правителство за начина на въвеждане на мярката за зеления сертификат. Но тя се прилага в много държави, коментира президентът Румен Радев в Пловдив. Той попита още каква е другата алтернатива, когато тенденцията е силно нагоре за заболеваемост и смъртност. Да затворим всичко? Последствията са катастрофални, още не можем да се възстановим от предишните локдауни, каза държавният глава пред студенти и преподаватели от Медицинския университет в Пловдив. Държавният глава присъства на тържеството на университета по повод 1 ноември – Ден на народните будители, което се провежда в хотел „Тримонциум“.
Държавният глава припомни, че вариантът Делта плюс е с по-голяма степен на заразяемост и пораженията са по-сериозни, пише „Пловдив Прес“.
Трябва да бъде намерен балансът между това как да се предпазват хората и ако заболеят, как да се лекуват и да се спасяват човешки животи. В същото време да не се нанасят щети на държавата и обществото при пълно затваряне, смята президентът.
Румен Радев обяви пред студентите, че държавата е длъжник на младите лекари и завършващите студенти. Той подчерта, че миналата година е станал патрон на фондация „Млади медици за България“.
Средно около 1000 млади лекари завършват на година, но местата за специализация са силно ограничени. Това не е нормално и това е една от причините те да заминават в чужбина. Служебното правителство предприе промени в две народни, така че да се разшири обхватът на специализациите и решението да е по-гъвкаво. Другият проблем е стартовото заплащане. В Германия лекарите започват с 3500 евро, а тук със 700-800 лева. Така няма как да задържаме медиците, призна Радев.
По думите му за медицината основното обучение трябва да е присъствено, а не онлайн. Попитан за възможността да се издава зелен сертификат и с тест за антитела, държавният глава припомни, че е поставил задача на служебното правителство да проучат тази възможност в другите държави.