Работна група между МОН и МЗ доработва правилата за началото на учебната година
До края на седмицата трябва да има изработени и разпратени протоколи и правила за началото на учебната година в училища и детски градини. В момента се доизясняват подробностите от работна група на МОН и здравното министерство. Това стана ясно от думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред БНТ.
Обща работна група на министерствата на здравеопазването и образованието се опитва да направи подробно описание на начина на действие в различни ситуации в училищата и детските градини. Надяваме се това, което ще представим до края на седмицата, да улесни работата на колегите, работещи в училища, градини и ясли, каза доц. Кунчев.
Той напомни, че има основни правила, които важат за всички и навсякъде. Маските бихме ги препоръчали не в клас, не по време на час, а при струпване на децата в много по-големи групи, добави Кунчев.
По думите му към момента няма нужда да се въвеждат нови ограничения срещу коронавируса, но ще има удължаване на епидемичната обстановка. По повод рекордния брой смъртни случаи, отразен в системата вчера сутрина, Кунчев уточни, че това са вписани случаи от събота и неделя. Защото има служители, които технологично не отчитат случаи от почивните дни, уточни главният здравен инспектор.
Ситуацията с COVID-19 не се подобрява в Европа, в последните 2 седмици се подобрява в България, може да помислим за неудължаване на епидемичната обстановка след края на септември. Но няма как да не се удължава като хората са по болниците. При тези условия тя трябва да продължи, за да можем да реагираме ефективно, надявам се тази тенденция да се запази, каза още доц. Кунчев.
Днес имаме среща с образователния министър, за да избегнем излишно струпване на деца пред лаборатории и кабинети на лични лекари, каза Кунчев. Той допълни, че днес ще бъдат обявени мерки, за да не се случва това.
Предпазни средства има, няма лечебно заведение, на което да сме отказали. Умората не трябва да се пренебрегва. Извънредният начин на работа натоварна много.При рязка промяна на обстановката в студените месеци е възможно да предложим мярка за затваряне на нощните заведения, посочи още той.
Епидемичната обстановка се налага тогава, когато има условия. Ситуацията в Европа не се подобрява особено много. За щастие, през последните две седмици се подобрява значително в България. Ако процесът стане стабилен и се задържи тенденцията за намаляване, можем да помислим за неудължаване след края на септември. В момента нямаме никакви данни за такова подобряване, което да позволи да прекратим извънредната епидемична обстановка, обясни д-р Кунчев.