04 Май 2024събота07:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акценти

QUO VADIS, АМЕРИКА?

След влизането в Овалния кабинет Тръмп трябва умело да балансира с изпълнение на предизборните обещания и отбиването на атаките на политическите му опоненти

/ брой: 18

visibility 590

Христо Попов


Президентските избори в Съединените щати винаги са били оспорвани, но не това привлича вниманието на света към това събитие, а фактът, че се избира държавен глава на най-мощната държава, която определя съдбините на планетата от десетилетия. Победителят от последните избори е известен - Доналд Тръмп, но победените не могат да се примирят със загубата и са подели мощна анти-Тръмп медийна кампания.
Има нещо неестествено, парадоксално и дори истерично в действията на политическите опоненти  на Тръмп. Поредицата от компромати и скалъпени сюжети от шпионски филми от времето на Студената война или от съвременни технотрилъри срещу новоизбрания президент будят огромно недоумение и пораждат редица неудобни въпроси, които рефлектират върху имиджа на страната. Според американски наблюдатели, продължаващите вече трети месец следизборни скандали във висшите ешелони на властта са индикация за криза в американската политическа култура. Победените и стоящите зад тях мощни лобита използват предимството

да владеят големите и авторитетни медии,    

които са подложили на перманентен и злостен обстрел новоизбрания президент. Известни имена в американската журналистика си позволяват да обвиняват Доналд Тръмп в "съглашателство и зависимост от руснаците", че той е "дясната ръка на Путин", "заплаха за националната сигурност" и други фрапиращи инсинуации.
Президентските избори поляризираха американското общество до такава степен, че дори и артистичната гилдия се политизира. Изказвания на холивудски звезди заляха американските медии и световни агенции, като преднина се даваше на реториката срещу новоизбрания президент. Тежката артилерия на американската журналистика продължава с ежедневни залпове срещу Тръмп и едва ли тази канонада ще спре скоро. Популярни интернет сайтове призовават за "съпротива и саботиране" на Тръмп като президент. Университетски професор и бивш член на администрацията на Бил Клинтън предлага на недоволните от избора 12 начина как да се саботира управлението на Тръмп през първите 100 дни от встъпването му в длъжност. Отделно от това, същият професор отправи 7 препоръки към отиващия си Обама как да затрудни новата администрация, като едната от тях е налагане на нови санкции срещу Русия, вкл. блокиране на кредитите и инвестициите на руски граждани в недвижими имоти в Щатите.
И без съветите на въпросния професор, отиващият си Барак Обама се постара да остави доста

тежко политическо наследство

на новия президент. Той разпореди спешно разследване на специалните служби на слуховете за руски хакерски атаки, спомогнали за изборната победа на Доналд Тръмп. Изгонването на 35 руски дипломати и новите санкции срещу Русия целят допълнително да влошават двустранните отношения и да затруднят подготовката на среща между Тръмп и Владимир Путин. Тези действия новоизбраният президент определи като персонални атаки срещу него и на втори план срещу Москва. Предислоцирането през последните дни на 3500 американски контингент и тежка бойна техника от Германия към Полша, не може да се интерпретира по друг начин освен като поредната провокация срещу Русия, на която Москва реагира незабавно. Обама одобри изпращането на 300 морски пехотинци в Афганистан в момент, когато Русия, Китай и Иран водят разговори как да се омиротвори тази страна.
В личен план Доналд Тръмп е атакуван заради неговите благотворителни фондации, за които, преди дни главният прокурор на Ню Йорк   разпореди финансово разследване заради "съмнения за лично облагодетелстване". Конгресмени от Демократическата партия предприеха юридически сондажи за търсене на основания корпорациите на Тръмп да не се управляват от синовете му, а от доверителни фондове. В началото на януари отново бе възобновено отложеното дело за неговия хотел "Вашингтон".
След изброеното дотук, а това е само част от широкомащабната анти-Тръмп кампания, възниква основателният въпрос защо и за кого е толкова неудобен Доналд Тръмп? Естествено, че на първо място това са т.нар. ястреби в американската политика, в двете основни партии и военнопромишлените конгломерати. Намерението на Тръмп да нормализира отношенията с Русия и заедно с Москва да неутрализират огнищата на напрежение в света ще доведе до рязък спад на търсенето и продажбите на оръжия. Според Тръмп военно-политическата доктрина и съществуването на НАТО е "овехтяла" концепция, която трябва да се подложи на сериозен анализ и да се актуализира. Мнението на новоизбрания президент е сериозен удар по намерението на американски стратези да затягат дисциплината в алианса и да настояват за увеличаване на разходите за отбрана в страните членки, спекулирайки с мита за "потенциална заплаха от руска агресия". Репликата на Тръмп, че "само глупаци могат да са против подобряването на отношенията с Русия" априори елиминира споменатия мит. Тръмп обеща радикални реформи в сферата на финансите, здравеопазването и социалната дейност, по-строг контрол върху бюджетните разходи и програмите за модернизиране на армията, идеи, които чувствително ще засегнат нечии интереси. Той посочи като приоритетна задача  възстановяването на националната икономика, разкриването нови работни места, разширяване на съществуващи и откриване на нови индустриални мощности, и при необходимост да въведе протекционни икономически мерки.

За да успокои общественото мнение

заради новаторския подход към Русия, Тръмп заяви, че сигурността и интересите на САЩ ще бъдат негов първостепенен приоритет. Успелият бизнесмен се надява, че в недалечно бъдеще  резултатите от неговата политика ще укрепят доверието в неговата администрация и ще се сбъдне неговата мечта да бъде президент на всички американци. Според социологическо проучване 60 процента от анкетираните американски граждани считат, че "руските хакерски атаки" не са повлияли на изборните резултати, докато 32 процента защитават противно становище. Засега привържениците на Тръмп с насмешка и пренебрежение приемат обвиненията в "проруска зависимост" на техния избраник, а ако той бе възпрепятстван да заеме спечеления с честни избори пост, симпатизантите на Тръмп бяха готови да залеят улици и площади.
Американските ястреби обаче са непримирими в атаките си срещу Тръмп. Въпреки неубедителния доклад, изграден на догадки и предположения, на американските служби за намесата на руски хакери в изборния процес, анти-Тръмп кампанията не стихва и по всичко личи, че ще продължи и през следващите месеци. Версията за "руската следа" в изборите бе широко използвана и раздухвана с цел да се предизвика касиране на резултати от вота  и Хилъри Клинтън да заеме президентския пост. В един момент преекспонирането на тази версия имаше бумерангов ефект и породи съмнения дали това не е "вариант Б" на американските спецслужби да спрат на всяка цена кандидата на републиканците по пътя му към Белия дом. Самият Тръмп с присъщата за него енергичност и дързост разобличаваше всяка провокация срещу него и заяви, че се  възражда "ловът на политически вещици" от един отминал и срамен период за американската демокрация.
Хипотетично и според клиширани конспиративни теории някакъв вид външна намеса в изборния процес би била логична и дори обоснована. При  двете алтернативни кандидатури и изключително важни  последици от крайния избор, Русия, Китай и други големи държави не можеха да останат пасивни наблюдатели на американското "изборно шоу". Интересите на тези държави предполагаха и дори налагаха тяхната "индиректна" намеса  за накланяне на везните в полза на по-удобния за тях кандидат. В столетието на хибридните войни никой не е застрахован, дори и суперсила като САЩ, че няма да бъде обект на хибридно въздействие, в случая на кибератаки. Естествено е да се очаква, че заинтересовани страни ще предприемат едностранни или координирани действия, като използват политическия, дипломатически и разузнавателния си потенциал срещу "проблемния" кандидат, в случая г-жа Клинтън, която с изявленията си остави впечатлението, че е неофициален говорител на деветте крупни военнопромишлени комплекса, финансирали нейната предизборна кампания. От нейните остри нападки срещу Русия и Китай можеше да се очаква впоследствие само нова, бясна надпревара във въоръжаването, изостряне до краен предел на руско-американските отношения и тихоокеански конфликт с Китай. Подобна взривоопасна ситуация може във всеки момент да прерасне в глобална термоядрена война.
Много държави и милиони хора от различни континенти гласно или негласно приветстваха неочакваната победа на Доналд Тръмп, защото в неговите послания те видяха надежда за по-сигурен, по-стабилен и икономически по-перспективен свят. За него гласуваха американците от средната класа, на които са омръзнали безконечните и безсмислени войни на Пентагона, причинили смъртта на хиляди и осакатили физически значително по-голям брой млади хора, и не на последно място - проблемите с ветерани от войните, за които не достигат освен финанси, но и психиатрични клиники.

Какви са шансовете на Тръмп

да завърши успешно мандата си и да реализира предизборните си обещания? Към настоящия момент  тези шансове могат да бъдат определени като 50:50, с известни уговорки... Известна слаба страна на Тръмп е неговият импулсивен и на моменти сприхав характер, предпоставка да бъде подложен на непрекъснати атаки и провокации с цел да допусне сериозна грешка, която да послужи като повод за неговото отстраняване от президентския пост.
След влизането му в Овалния кабинет той трябва умело да балансира времето си по изпълнение на предизборните си обещания и времето, необходимо за отбиване и неутрализиране на атаките на политическите му опоненти, някои от които са и в неговата партия. Прагматикът Тръмп получи голям аванс на доверие от милиони американски избиратели и спечели симпатиите на милиарди хора по света, като избра пътя на диалога и консенсуса пред конфронтацията с глобалния съперник Русия. Основана на прагматичния реализъм реформаторската му политика открива нови хоризонти за мирно и градивно съвместно съществуване. Ако в недалечно бъдеще се появят и обнадеждаващи резултати, то подкрепата за него вътре и извън Щатите ще расте лавинообразно и  до голяма степен тази подкрепа ще блокира политическите ястреби.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ