Путин: Никакви санкции не могат да ни сломят
Руският президент заяви, че СССР със сила е налагал своя модел на развитие в Източна Европа
/ брой: 85
В началото на 13-ия поред традиционен ежегоден диалог с руските граждани президентът на Руската федерация Владимир Путин обозначи основните постижения на Русия през изминалата година. "2014-а година бе нелека за Русия в икономически план предвид санкциите, наложени от Запада", заяви Владимир Путин.
Президентът констатира, че въпреки външния натиск рублата се е стабилизирала, и фондовите пазари растат. "Не допуснахме инфлационна спирала, реалният БВП нарасна с 0,6% в края на 2014 г. Това е малък, но все пак е растеж", подчерта Путин. Индустриалното производство е нараснало с 1,7%, а обработващата промишленост - с 2,1%. Също така е поставен нов рекорд по добив на петрол - 525 милиона тона. "Беше събрана една от най-богатите зърнени реколти в най-новата ни история - 105,3 милиона тона. А като цяло в земеделието беше регистриран един много добър резултат - растеж от 3,7%", подчерта той. Путин добави, че растеж в тези сфери се наблюдава и през първото тримесечие на 2015 г., като изрази оптимизма си, че руската икономика може да се възстанови напълно за по-малко от две години.
В същото време Путин призна, че в икономиката остават още нерешени проблеми, включително съкращаването на инвестициите в основен капитал. Но в жилищното строителство са постигнати рекордни резултати: за една година са построени 82 милиона кв.м жилищна площ. Той добави още, че не е допуснат скок на безработицата, която в момента е 5,8%. Увеличаването на цените в потребителския сектор през миналата година е било 11,4% и това не е хубаво, защото се отразява на жизнения стандарт на хората, смята Путин. Реалните доходи, с които разполага населението, са намалели с 1% през изминалата година, а заплатата е нараснала с 1,3%.
На въпрос за напрежението между Запада и Русия руският президент заяви, че "да се оказва натиск върху Русия със санкции е безполезно и безсмислено, необходими са опити за намиране на компромис". "Що се отнася до условията, при които ние можем да нормализираме нашите отношения със Запада - ние никога не сме ги разваляли. Винаги сме били за нормални отношения с всички страни, както на Изток, така и на Запад. Най-главното условие за възстановяването на нормалните отношения - това е уважението към Русия и уважението към нейните интереси".
Коментирайки ролята на САЩ в световните дела, Путин припомни редица исторически факти, пряко свързани със сегашните опити на Вашингтон да доминира над целия свят. "Не е възможно да се поставят на една плоскост нацизмът и сталинизмът, защото нацистите пряко, открито и публично са обявили като една от целите на своята политика унищожаването на цели етноси - евреи, цигари, славяни. При цялата уродливост на сталинския режим, при всички репресии, при всички заточения на цели народи все пак този режим никога не си е поставял задачата за унищожение", заяви президентът на Русия. Той призна, че след Втората световна война СССР се е опитал да наложи на много източноевропейски страни своя модел на развитие и го е правел със сила. "Впрочем, по подобен начин се държат сега и американците, опитвайки да наложат своя модел практически на целия свят", заяви руският президент и предрече, че САЩ също ще претърпят неуспех.
Руският президент подчерта, че Москва възприема Украйна като свободна и независима държава. Той категорично заяви, че руски войски в Украйна няма и че "война с Украйна е невъзможна". Според него обаче единствено украинският народ има право на избор как да гради отношенията си с Русия, като посочи, че съдбата на Донбас трябва да се реши от неговите жители, а властите в Киев трябва да проявят мъдрост и гъвкавост. "В крайна сметка правото да кажат с кой и как искат да живеят и при какви условия трябва да принадлежи на хората, които живеят на тези територии", подчерта руският президент. Той добави, че решението на местните жители "в значителна степен ще зависи от гъвкавостта и политическата мъдрост на киевските власти". Путин обаче настоя Киев изцяло да изпълни Минските споразумения, защото според него съществува само политическо решение на проблема.