Пулсът от Хелзинки
/ брой: 140
Последните дни стана ясно, че срещата Тръмп-Путин в Хелзинки точно преди една седмица се оказва по-плодотворна от първоначалните впечатления и коментари за нея.
Държавният секретар на САЩ Майкъл Помпео разкри, че двамата президенти са обмисляли как страните им да съдействат за връщането на сирийските бежанци по домовете им. Вярно, че те са се конкретизирали върху бежанците главно в Йордания и Ливан, а не примерно в съседна нам Турция, но и това е пробив в притъпяването на бежанския натиск от Близкия изток. Всички знаем, че именно от сирийския конфликт се надигна мигрантската вълна преди три години, която заля Европа толкова драматично, че се заговори доколко непоклатими са нейните основи. Ясно е, че мигрантският натиск ще спадне, ако сирийските бежанци от Йордания и Ливан се приберат по домовете си. Това несъмнено ще повлияе и върху техните сънародници в Турция, които също ще се върнат по домовете си. Така мигрантският натиск върху Европа откъм Близкия изток ще падне до минимум. А България и ЕС ще могат да дишат по-спокойно и Реджеп Ердоган ще бъде лишен от възможността да ги изнудва.
Освен това, стана известно, че Тръмп е възложил на помощника си по националната сигурност Джон Болтън да подготви визита на Владимир Путин през есента, а самият Майк Помпео заяви: "Много се надявам, че такава среща ще се състои тази есен". Да припомня, че Болтън и Помпео са "ястребите" в екипа на Тръмп. Щом и те се ангажират с диалога Путин-Тръмп, значи процесът на нормализиране на отношенията Русия-САЩ явно се е задвижил.
Съгласно договореностите Вашингтон-Москва се създава работна група, която ще дискутира проблемите на киберсигурността. Именно тук американската страна може да постави въпроси за приписваната от нея руска намеса в изборите. И съответно да предложи правила и механизми, които да парират страховете й за такава намеса в бъдеще. А значи и да защити националния си интерес. Изглежда пулсът от Хелзинки се оказа доста по-силен от чутото в началото.