24 Юли 2025четвъртък01:49 ч.

Зам.-министър Атанас Костадинов: Във водния сектор времето за отлагане е изтекло, действията трябва да бъдат незабавни и координирани

автор:Дума

visibility 5157

„Предизвикателствата пред водния сектор не могат да чакат – необходимо е стратегическо партньорство и незабавни действия“. Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов днес по време на национален дискусионен форум, организиран от Българската асоциация по водите. Събитието събра експерти, институции и представители на сектора в търсене на конкретни решения за устойчиво управление на водните ресурси.

Интегрираният подход при управлението на водите не се е развил в България, каза заместник- министър Костадинов пред участниците във форума. "Много сме далеч и има много какво да се желае по отношение на интегрираното използване на водите, включително ясна регулация по отношение на собствеността, предназначението и управлението", каза той. По думите му, е особено важно да се засили сътрудничеството между МОСВ, МРРБ, МЗХ и всички институции с пряка отговорност в сектора, защото страната не може да се похвали с големи успехи не само при транспонирането, но и при прилагането, провеждането, контрола и реализацията на водната политика.

Според него България не успя да изпълни досега задачите, които поставя директивата за пречистване на градските отпадъчни води, предвид че с пакета от нови директиви и най-вече със стратегията за водна устойчивост се поставят нови сериозни условия във водния сектор с хоризонт до 2050 г. Част от тях е изискването за намаляване в рамките на Европейския съюз с поне 10 процента на водните загуби към края на това десетилетие. Заместник-министър Костадинов определи тази цел като амбициозна, но и постижима.

Според Атанас Костадинов проблемите във водния сектор вече не могат да бъдат просто анализирани – времето за отлагане е изтекло, а действията трябва да бъдат незабавни и координирани. „Не можем повече да оставяме държавата сама да транспонира директивите. Необходим е съвместен подход с реалните участници в сектора – заинтересованите страни, институциите, експертите и гражданите“, заяви той. Според него този подход на сътрудничество може да покаже, че България е способна да предоставя и ефективни решения.

Заместник-министър Костадинов изрази подкрепа за предлагания подход от Българската асоциация по водите със законодателни предложения за транспониране на директивата за пречистване на отпадните води, задълбочения поглед при оценката, анализа и стратегическото планиране в сектора и възможности за използване на техническата помощ от Европейската комисия за финансиране на приоритетни мерки.

В отговор Иван Иванов, председател на БАВ и модератор на форума, посочи, че конструктивният диалог трябва да се случи преди да започнем транспонирането на новата директива за пречистване на отпадъчните градски води. „Той трябва да включи всички изисквания, задълженията ни към текущите директиви с надеждата, че водният сектор ще успее да излезе от ролята на "двойкаря в училище", каза Иванов.

„Форумът е начало на по-дълбок разговор. Предстои ни път – вероятно не лек – но с този подход виждам ново осмисляне на ролята на всички участници в сектора“, заяви Атанас Костадинов, изразявайки увереност в ефективния диалог и предстоящите реални действия.

В отворената дискусия участие взе и Илияна Тодорова, директор на Дирекция „Управление на водите“ в МОСВ. „Особено значими за нас са проектите, свързани с транспонирането на преработената Директива за пречистване на градските отпадъчни води, както и с разработването на решения за повторно използване на водите. И двата проекта са от стратегическо значение в контекста на изпълнение на европейските ангажименти и устойчиво управление на водните ресурси“, заяви тя, като изрази увереност, че с координирани усилия тези инициативи могат да допринесат за реални подобрения в сектора.

Във форума участваха и председателят на Съюза на ВиК операторите в Република България, представител на ВиК холдинг, както и директорът на дирекция „Водоснабдителни и канализационни услуги“ в Комисията за енергийно и водно регулиране. Събитието се проведе в Централната сграда на Федерацията на научно-техническите съюзи в България.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ