Около 43% от населението в страната се е срещало с коронавируса. Това показва национално изследване на една от големите вериги лаборатории у нас. Изследвани са 2 665 проби, взети в различни дни и градове на случаен принцип, съобщава БНР.
Това е моментна снимка, не може да се вмести в правилата за национално представително проучване, коментира в предаването „Преди всички“ собственикът на лаборатория "Цибалаб" д-р Недялко Калъчев.
Изследвани са били проби на хора, които са посетили по някакъв повод лабораториите в последните дни на май и началото на юни. Изследваните антитела касаят само досег с вируса по естествен път.
Данните за Ямбол сочат 56-57% преминали през вируса, Пазарджик оглавява класацията с 62%, а за столицата около една трета от пробите са положителни за наличие на антитела.
Ако получените от лабораторното проучване данни се екстраполират върху общия брой на населението в страната, се получават около 2 милиона души и отгоре, коментира Калъчев. По думите му, това означава, че официалната статистика може да се умножи по 6.
Той обаче подчерта, че „не сме си свършили работата в ваксините, имаме много да наваксваме“.
По-късно през деня същото проучване бе представено официално от здравния министър Стойчо Кацаров. Той обяви, че започва и национално изследване, което ще използва данните от всички лаборатории, болници и други здравни заведения, за да се разбере колко хора у нас реално са сесрещали с вируса. Това пък може да ни даде представа колко близо сме до колективния имунитет. Ще бъде събрана и обобщена информация за всички ваксинирани, лежали в болница, тествани с различни видове тестове. Информацията ще бъде соритрана по ЕГН, по области и по общини, каза Кацаров.
Очакваме да добием тази информация в период между 2 седмици и 1 месец, добави министърът. Вече е обявена обществена поръчка, а събирането и обобщаването на данните ще струва около 15 000 лева. Това ще бъде еднократен процес на събиране на данни, но в последствие базата данни ще продължи да се пълни и актуализира в МЗ.
Кацаров съобщи още, че ваксинационният щаб ще бъде закрит и на негово място ще бъде създаден Консултативен съвет по ваксинация. В него няма да има представители от администрацията на здравното министерство, а от различни общности - журналисти, пациентски организации, здравни експерти.