03 Април 2026петък05:57 ч.

Протестите в Беларус ескалираха

Светлана Тихановска избяга в Литва, САЩ не признават изборния резултат

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 1265

Полицията в столицата на Беларус Минск за втора нощ използва сълзотворен газ и гумени куршуми, за да потуши протестите след президентски избори в неделя. Полицията съобщи за загинал мъж по време на безредиците, след като в ръката му е избухнало взривно устройство. Масовите протести започнаха вечерта на 9 август в редица градове в Беларус. Протестиращите в центъра на Минск издигнаха барикади от кофи за боклук. Само през първата нощ на сблъсъци бяха задържани 3 000 души, около 100 души бяха ранени.

Претендентът на беларуската опозиция за президентския пост Светлана Тихановска е избягала в Литва, съобщи литовският външен министър Линас Линкявичус. "Основното е, че тя е в безопасност, тъй като преди това бе задържана в Беларус и прекара около седем часа в ареста", коментира той пред националното радио.

Тихановска отказа да приеме резултатите, като заяви, че е истинският победител. Липсата на контрол и независими наблюдатели на изборния процес доведоха до сериозни съмнения във фалшифицирането на вота, което предизвика откритото и масово недоволство в страната.

Изборите се проведоха на фона на все по-голямо разочарование от ръководството на Лукашенко, като опозиционните митинги привлякоха хиляди. През предходните дни имаше репресии срещу граждански активисти и журналисти, включително от Русия.

Лукашенко, който е на власт от 1994 г., описа привържениците на опозицията като "овце", контролирани от чужбина, и се закле да не позволяват страната да бъде разкъсана от вътрешни конфликти.

Съединените щати са загрижени за ситуацията след изборите в Беларус и призовават Минск да се въздържа от използване на сила срещу протестиращите, заявиха от пресцентъра на Белия дом."Ние сме дълбоко загрижени за ситуацията в страната след президентските избори в Беларус. Тежките ограничения за опозиционните кандидати, забраната на достъп на местните независими наблюдатели до избирателни секции, сплашването на кандидати от опозицията и задържането на мирни протестиращи и журналисти помрачават изборите. Призоваваме беларуските власти да зачитат правото на мирно събиране и да се въздържат от използване на сила", се казва в изявлението на Вашингтон.

Президентските избори в Беларус се състояха на 9 август. Президентът Александър Лукашенко набра над 80% от гласовете. Той ръководи страната повече от 26 години.

Имаме готови мерки за контрол на цените на горивата

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 61

Експерт: Нищо не оправдава 110% ръст на цените в ресторантите

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 61

Агенцията по храните затвори месокомбинат в Лесидрен

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 61

КЗК разследва картел за манипулиране на обществени поръчки

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 61

В Гърция плащат помощи за горивата

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 61

Зеленски предложи примирие за Великден

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 61

Властите в Кипър въвеждат режим на водата

автор:Дума

visibility 663

/ брой: 61

Накратко

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 61

Недопустимо

visibility 567

/ брой: 61

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 639

/ брой: 61

Между шамарите

visibility 588

/ брой: 61

БСП отново ще бъде глас на обикновените хора

автор:Александър Симов

visibility 668

/ брой: 61

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ