09 Април 2026четвъртък20:01 ч.

Прокуратурата одобрявала по хиляда СРС-та месечно

МВР филтрира информацията, която достига до прокуратурата, убеден е Сергей Станишев

/ брой: 26

автор:Павлета Давидова

visibility 4825

Само за първите 9 месеца на 2010 г. прокуратурата е издала 9000 разрешителни за СРС. Това означава, че през миналата година прокурорите са разрешавали по около 1000 подслушвания месечно. За това сигнализира ръководството на БСП вчера. Данните бяха оповестени, след като членове на Изпълнителното бюро на партията проведоха близо 2-часова среща с главния прокурор Борис Велчев и заместниците му.
Председателят на БСП Сергей Станишев заяви, че плашещото в случая е, че информацията, която достига до прокуратурата, е филтрирана. Имаме съмнение, че подслушването става не незаконно, а по целесъобразност, за да се обслужват нечии интереси, коментира Станишев.
Заради големия брой материали от СРС-та прокуратурата се задръства от информация, което затлачва системата, предупреди Румен Петков. Купищата веществени доказателства остават необработени с месеци и това често ги обезсмисля, допълни той.
 Филтрирането на информация е престъпление, категорични бяха социалистите. В случая с Ваньо Танов от страна на МВР е извършено престъпление по служба с непредоставянето на цялата информация от СРС на прокуратурата, заяви Румен Петков. Самите прокурори не са наясно колко разговора са водени и са информирани за записите едва след като те са унищожени, посочиха левите депутати.
Освен това справките са прекалено малко на брой, което по същество лишава прокуратурата от информация, която те са задължени да получат по закон, обясни Петков. Това дискредитира процеса на прилагане на СРС и създава убеждението, че те се ползват не като инструмент за борба с организираната престъпност и корупцията, а като инструмент за шантаж, натиск и контрол, коментира левият депутат.
Лидерът на БСП отхвърли теорията, че левицата стои зад скандала и посочи, че първият, позволил си да огласи СРС, е министър Цветанов. "Така и не стана ясно какви са тези подслушвания в операционна зала, а и още няма обвиняем по случая в Горна Оряховица. Тогава министърът използва СРС-та, за да оправдае действията си", припомни Станишев. Интересно е кога се появиха записите с Бойко Борисов, те изскочиха в момента, в който всички бяха вперили поглед във вътрешното министерство, допълни соцлидерът. Версии за поръчителя на скандалите може да има много, констатира Станишев.

Експертизата на записите излиза след 10 дни


Комплексната експертиза на разговорите на Ваньо Танов с премиера и висши държавни функционери трябва да е готова до 10 февруари, съобщиха вчера от прокуратурата.
Анализът се изготвя от специалисти на БАН и се отнася до всички разговори, с които прокуратурата разполага. След фоноскопска експертиза от Института по криминалистика към МВР обявиха, че записите са манипулирани, но не в буквалния смисъл, а че става дума за презапис от оригинал. Френска лаборатория заяви, че разговорите са презаписани, но не и монтирани, както твърдят замесените лица и Цветан Цветанов.
Прокуратурата уточни, че разследването за изтеклите записи се води по три основни направления. Изяснява се дали записите са СРС и ако е така, как и от кого е изтекла информацията. Проверява се и дали записите са манипулирани като съдържание. Обвинителите проучват и по какви признаци е филтрирана информацията в хода на текущо разследване. Все още не е ясно защо записаните разговори на Ваньо Танов по разследването за контрабанда не са предадени на наблюдаващия прокурор. Проверява се и дали е налице престъпление от общ характер, извършено от висши държавни служители по повод митническата проверка в пивоварна "Леденика".

Въвеждат правила за енергийна бедност и уязвими потребители

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 66

Помощта за транспортните фирми доближава 285 млн. евро

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 66

"Еконт" спира доставките до адрес в малките населени места

автор:Дума

visibility 644

/ брой: 66

Иран и САЩ спряха огъня за две седмици

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 66

Скопие прие закон за етническия баланс

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 66

Български "ало" измамници обрали гръцки пенсионери

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 66

Черна гора удължава майчинството

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 66

"Борците" с фалшиви новини

автор:Александър Симов

visibility 696

/ брой: 66

За градския либерал

visibility 627

/ брой: 66

БСП е силата на истинската промяна

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 66

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ