20 Май 2024понеделник15:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Производители на храни се оплакаха, че веригите ги "смачкват"

/ брой: 243

автор:Дума

visibility 1267

Производителите на хляб, на млечни и месни продукти отново се оплакаха от ценови натиск върху стоките им от страна на търговските вериги. Те обявиха, че имат подозрително идентични методи на работа с доставчиците си, които в крайна сметка ще доведат до фалита или минаването в сивия сектор. През последните два месеца цените на храните видимо са се повишили, но не защото производителите им взимат повече, а заради скок, наложен от веригите. Това обявиха на пресконференция представители на браншови асоциации и поискаха от държавата правила. За проблема говориха Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, Атанас Урджанов, председател на Асоциацията на месопреработвателите в България, и Владислав Михайлов, зам.-председател на Националната асоциация на млекопреработвателите.

Конфликтът доставчици-вериги е от навлизането на търговските вериги на българския пазар и досега не е получил разрешение, от което производителите да са доволни, макар че на няколко пъти държавата се опита да се намеси през промени в Закона за защита на конкуренцията и през специален закон. Досега обаче промени не са приети.

Производителите разказаха, че ако преди 6-7 години търговските вериги обяснявали, че държат 30% от пазара на дребно, то сега делът им достига 60%, а в 20-те най-големи български града и 75%, а нелоялните търговски практики са факт, заяви Мариана Кукушева, цитирана от dnevnik.bg. Тя посочи, че обявените от производителите проблеми тогава още стоят нерешени. Каза, че с колегите й са потресени и не знаят как ще се развиват взаимоотношенията им с веригите занапред.

Производителите се оплакаха, че с месеци стоят без отговори от страна на веригите по предложенията им за по-високи цени на продуктите, а в това време те се опитват да се справят с производството си, продавайки евтино, което по думите й представлява смачкване на производителите. Обясниха, че в това време растат цените на суровините, които обичайно се формират на борсите, расте минималната работна заплата, което те преценяват за разумно, но няма как при запазване на цените да отговорят на всички тези повишения. Докато чакат решението на веригите, производителите продават под себестойност, което е наказуемо, а по договор нямат право да преустановят доставките. От трета страна предложената нова доставна цена може да не бъде приета от веригите или ако бъде приета след 6 месеца, то тогава тя вече няма да е актуална.

Производителите обясниха, че покачването на цените на основни хранителни продукти напоследък се дължи на търговските вериги и нищо от увеличението не отива при производителите.

Кукушева отбеляза и че под страх от съдебни дела и финансови искове никой доставчик на търговска верига не би показал публично договора си или спрял доставките си. С колегите й обаче обясниха, че веригите натоварват тяхната доставна цена с 45-55%, а след това се начислява и ДДС. При това положение крайните цени на храните стават с твърде висока стойност и затова се налага надолу да бъде натисната цената на производителя, което пък води до компромиси с качеството. "А ние не искаме такъв компромис", обяви тя и посочи, че става дума за "страшен натиск върху цената на доставка".

В началото надценката върху млечните продукти бе 15%, сега е "по три". Ние се превръщаме в просяци, което е унизително особено за производителите, които са затворили цикъла на производството, обяви Димитър Зоров. "Ние сме в едно менгеме, в което в даден момент челюстите се събират", обяви той и посочи, че тъй като всяка година веригите искат все по-висок бонус, ще се стигне до там производителите освен стоките си да носят и пари, за да им бъдат излагани по рафтовете. Според него такъв натиск води при някои производители до излизане в сивия сектор или производство на нещо, "което прилича на млечен продукт". Това означава да оцеляваме, но и че се връщаме към 1993-97 г., отбеляза той.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 188

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 231

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ