27 Септември 2024петък01:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка Емилия Костадинова

Прогнозират шоково поскъпване на пшеницата през 2022 г.

Хлябът ще се вдигне с няколко стотинки, цените на другите стоки обаче ще се повишат драстично, заяви Мариана Кукушева

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 883

Борсови анализатори прогнозират пикови стойности на пшеницата през първото тримесечие на 2022 г. Растящите цени на природния газ и горивата продължават да влияят върху поскъпването на зърното. Вече са достигнати върхове, непознати в търговията на зърно и пшеница в България. Това каза пред economic.bg председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите (НБСХС) Мариана Кукушева."Тази прогноза е много вярна. Още повече, че тя е направена от световни анализатори, свързани с Комитета по продоволствена сигурност към ООН. Темата "глад" е основна в третото десетилетие на 21 век. Тази тема е свързана с КОВИД-пандемията. Гладът ще продължи да има свои също пикови моменти. На много места хората ще са гладни. У нас животът ще става все по-скъп", коментира Кукушева. За да се преодолее тази криза, в момента се разработват храни, които са заместители на основните - лабораторно месо, сирена и протеини, обясни тя.

"Кризата у нас се влошава от мълчанието на политиците. Ние живеем в два паралелни свята. В идеалния са управляващите, а в реалния живеят бизнесът и потребителите. Истината е, че цените ще продължат да растат. В момента цените се сменят всеки ден. Това говори за една абсолютна непредсказуемост", каза председателят на НБСХС. Според Кукушева най-малко ще бъде увеличението на хляба. Цените на другите стоки обаче ще се повишат драстично. "Хлябът ще скочи с няколко стотинки. Увеличението в другите разходи ще гони десетки, в някои случаи стотици левове", прогнозира тя. Според Кукушева е добре държавата да помисли за тези увеличения. От НБСХС предлагат ДДС на всички храни да стане 9%. Предложение за намаляване на ДДС върху храните многократно е правено от БСП.

Анализ на Софийската стокова борса за периода 19-22 октомври показа поскъпване на повечето зърнени контракти. У нас котировките през периода са предимно от страна на купувачите. Хлебна пшеница се търси на 435 лв. за тон, а началната цена на продавачите е от 640 лв. за тон. Търсенето на фуражен ечемик започва от 410 лв. за тон срещу 560 лв. за тон от страна на продавачите. Царевица се търси на 320 лв. за тон. Маслодайният слънчоглед се купува на 900-1000 лв. за тон, като предлагане засега липсва. Всички цени са без ДДС.

 

 

 

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ