03 Май 2024петък17:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шефът на КЕВР Иван Иванов

Прогноза: С около 30% ще поевтинее газът

КЕВР окончателно решава за новата цена на синьото гориво на 1 февруари

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 654

"Булгаргаз" очаква от 1 февруари цената на природния газ да бъде в диапазона от 129-130 лв./MВтч, което е намаление с близо 30% в сравнение с цената за януари. Това заяви шефът на държавния газов доставчик Деница Златева на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране, на което бе обсъдено внесеното преди близо две седмици ценово заявление на дружеството за идния месец.

Като основни фактори за намаляването на цената беше посочен продължаващият спад на борсовите индекси на международните газови пазари. Тази благоприятна тенденция дава възможност общественият доставчик виртуално да нагнетява в хранилището в Чирен природен газ на значително по-ниски цени, което води до оптимизиране на ценовите равнища на съхраняваните количества. В резултат на това се намалява цената на синьото гориво от Чирен, което е ценообразуващ елемент в общия микс, и се постига снижаване на крайната цена за февруари.

Макар преди седмица да стана ясно, че от 25 декември не се черпи газ от Чирен, в цената за февруари определени количества от запасите са включени като компонента, но не се посочва какви са обемите. В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България-Гърция" (IGB), който покрива 28,3% от потреблението в страната. Три други договора за доставки през февруари са сключени от "Булгаргаз" и точно те имат благотворното влияние за поевтиняването.

В заявеното прогнозно общо количество за февруари "Булгаргаз" не е включил количества природен газ по Програмата за освобождаване, която беше преустановена със законова промяна за периода 2023 г.-2024 г. Като друга причина за спада на цената се отбелязва и намалялото с около 30% потребление заради топлото време.

Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов заяви, че при това положение няма да има промяна в цените на парното, топлата вода и тока. "Очевидно няма никаква опасност от промяна на цената на топлинната енергия до края на отоплителния сезон. Българските граждани могат да бъдат спокойни, че няма да има промяна в цената на топлинната енергия", каза Иванов Той коментира също, че благодарение на по-малките ползвани количества от Чирен България е сред шестте страни в Европа с най-висок процент на запълняемост на газовите хранилища, което дава допълнителна сигурност за потреблението през зимния период.

Окончателното коригирано заявление за цената на природния газ през следващия месец обаче ще бъде внесено на 1 февруари, отчитайки котировките на международните газови пазари, актуалния валутен курс, както и условията по сключените договори за доставка. Същия ден регулаторът ще приеме решение, с което ще утвърди цената.


Синодът поиска тока за църкви и манастири да не е промишлен

Светият Синод излезе с декларация, с която иска от КЕВР токът за църкви и манастири да не е промишлен. Поради високата цена на тока религиозните храмове изпитват сериозни затруднения да плащат скъпите си сметки, а те се оскъпяват от това, че са третирани като "стопански клиенти". Според БПЦ токът в църквите служи за битови цели, а не за печалба и производство, затова трябва да бъдат третирани като битови потребители.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 957

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 895

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1151

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 933

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1139

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 962

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1070

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ