27 Февруари 2026петък04:00 ч.

Министър Гуцанов: Необходими са спешни координирани действия на всички институции за подкрепа на пострадалите от домашно насилие

автор:Дума

visibility 20342

„Необходими са спешни действия в синхрон между всички заинтересовани институции за оказване на превантивни мерки и навременна подкрепа на хората, пострадали от домашно насилие“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговаря на въпрос за политиките на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в областта на социалните услуги за подкрепа на жертвите на домашно насилие.

Министър Гуцанов обясни, че социалните услуги, които към момента предлагат защита на жертви на насилие, включително и домашно, и които са държавно делегирани дейности, са Кризисен център, Звено „Майка и бебе” и Център за обществена подкрепа. В тях се осигуряват дейности за подслон, информиране и консултиране, застъпничество и посредничество, терапия и рехабилитация, обучение за придобиване на умения и други услуги.

Към края на декември 2024 г. на територията на страната функционират 13 Кризисни центъра за възрастни, които предоставят подкрепа на 72 души, и 20 Кризисни центъра за деца със 105 заети места. Звената „Майка и бебе” са 12 и в тях са настанени 61 потребители. Министър Гуцанов уточни, че във всички тях има свободни места. Центровете за обществена подкрепа са 188, които оказват подкрепа на 9597 деца и техните семейства.

„В приетата през 2024 г. Национална карта на социалните услуги е предвидено разкриване на  услуги, които ще осигуряват подкрепа на пострадалите от домашно насилие, във  всяка една от 28-те области в страната“, отбеляза министър Гуцанов.

Той информира и за предприетата от МТСП промяна в механизма за предоставяне на високотехнологични помощни средства за лица с трайни увреждания. Вместо досегашния подход чрез обществени поръчки, помощните средства ще се осигуряват на принципа на ваучерната система.

Новият модел на работа на проект „Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания“ ще позволи на хората с увреждания сами да избират най-подходящите за тях помощни средства от регистрирани доставчици на свободния пазар. „По този начин ще се минимизира рискът от забавяне в изпълнението и ще се гарантира достъпът на лицата до необходимите им помощни средства“, каза министър Гуцанов.

За целта МТСП е разработило проект на Постановление на Министерския съвет, което ще регламентира условията за предоставяне и финансиране на високотехнологичните помощни средства. В списъка на доставчиците ще бъдат включени всички регистрирани търговци, които отговарят на заложените изисквания, а при самите изделия ще се съблюдават предварително определени минимални технически параметри.

Очаква се чрез новия механизъм изделията да бъдат предоставени на одобрените кандидати до септември 2025 г., като от съществено значение за успешната му реализация ще бъде активността на хората с увреждания и ангажираните доставчици.

Нов регламент за търговията с птиче месо влиза в сила на 9 март

автор:Дума

visibility 1425

/ брой: 39

България с амбиция да стане трасе за американски газ към Украйна

автор:Дума

visibility 1468

/ брой: 39

Пристигна първият от 6 кораба с аржентински слънчоглед

автор:Дума

visibility 1469

/ брой: 39

С над 70 на сто намаляха руските туристи в България

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 39

Крои се диверсия срещу "Турски поток"

автор:Дума

visibility 1500

/ брой: 39

Германия се отказва от „зелено“ отопление

автор:Дума

visibility 1367

/ брой: 39

Марица залива Източна Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 39

Накратко

автор:Дума

visibility 1444

/ брой: 39

Ще видите вие!

автор:Александър Симов

visibility 1480

/ брой: 39

Изкривени представи

автор:Таня Глухчева

visibility 1471

/ брой: 39

Капиталовият парадокс на България

автор:Гарабед Минасян

visibility 1463

/ брой: 39

Концесиониране по терлици

автор:Ваня Григорова

visibility 1483

/ брой: 39

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ