11 Август 2025понеделник21:42 ч.

Няколко думи

БСП и шаманите

/ брой: 146

автор:Александър Симов

visibility 8249

Интересен анализ е пуснала журналистката Емилия Милчева - "Каквото и да направи Йотова, няма да спаси потъващия кораб", публикуван в "Дойче веле". Идеята в него е следната: корабът на БСП е пробит, партията потъва към дъното, тя вече няма мускули, сили, енергия и Йотова нищо не може да направи да промени положението...
Правото на мнение е свещено. Винаги съм искал да я има и другата гледна точка, но да припомним любима мисъл на фактчекърите: "Всеки има право на свое мнение, никой няма право на собствени факти".
А анализът на Милчева започва с един "собствен" факт, което е много иронично.
Журналистката пише: "Единствените избори, които БСП е печелила от началото на века, са президентските - с помощта на ДПС и други сили..."
Когато анализ започне с толкова неверен факт, е съвсем нормално да се усъмниш и във всичко останало. 
БСП имаше силен период в началото на този век - партията спечели президентските избори през 2001 г., местните през 2003 г. и парламентарните през 2005 г., след това пак президентските през 2006 г. 
Убеден съм, че през 2011 г., въпреки калпавата кандидатура на Ивайло Калфин, БСП практически победи на президентските избори, защото на втория тур той остана с малко под 167 хил. гласа назад при целия институционален и всякакъв друг натиск Росен Плевнелиев да бъде направен президент на всяка цена. Това се проверява с две кликвания в Гугъл, по дяволите. 
Още нещо. Поради особеностите на своята специфика и поради достатъчно на брой грешки, които направи, БСП преди 2016 г. беше в аналогична на днешната криза. През 2015 г. левицата регистрира резултат от около 400 хиляди гласа на местните избори и заради това, когато през 2016 г. номинацията на Румен Радев се появи, мнозина самоповярвали си анализатори го обявиха за предизвестено мюре. Доста глашатаи бяха убедени, че БСП просто търси начин да участва в мача, на който ще бъде разгромена, защото ГЕРБ ще спечели дори и да върже магаре на въже. 
Изхвърлянията в стил "Борисов нарочно издигна Цецка Цачева, за да помогне на Радев", са опит за по-скорошно пренаписване на истината, начин постфактум да бъдат обяснени процеси, които изненадаха тези, които знаят всичко предварително. Тогава - в късното лято на 2016 г., се начетох на достатъчно анализи, че Радев е само един "тракторист в небето". И че ще участва в изборите само за престиж, защото "нищо вече не може да спаси БСП".
Живеем във втори епизод на същата тази убеденост, което е много яко, защото показва, че в България наистина няма анализатори, а шамани, които се опитват да чертаят реалността според собствените си фобии, комплекси и мании.
Новото е, че ударите срещу Йотова се посипаха твърде рано, артилерията бе включена повече от година преди президентските избори, а това показва, че някъде там, на мъгливия хоризонт, в очите на десните магьосници и либерални мърморковци се очертава апокалиптичен сценарий президентските избори отново да ги пратят в миманса на политическото съществуване. 
Ето защо в България трябва да четем всеки анализ като местопрестъпление - убийците на надежда винаги се завръщат и винаги се опитват да изкривят истината по маниакален начин.

Държавата на ръба на бензинова криза

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 147

65 лв. е средната сметка за парно в София

автор:Дума

visibility 1185

/ брой: 147

Рекордни добиви на пшеница

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 147

Гръцки търговци искат връщане на граничния контрол с България

автор:Дума

visibility 1200

/ брой: 147

Пожар край Атина взе човешки живот

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 147

Гърция проверява имоти на чужденци

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 147

60 на сто от немците не харесват Мерц

автор:Дума

visibility 1205

/ брой: 147

Накратко

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 147

Облаци над Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 1195

/ брой: 147

Просията като съвременна професия

автор:Таня Глухчева

visibility 1216

/ брой: 147

Защо Тръмп и Путин се срещат в Аляска

автор:Дума

visibility 1331

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ