26 Февруари 2026четвъртък11:05 ч.

Планира се БЕХ да влезе с 10% в търсенето на газ в "Хан Аспарух"

/ брой: 51

автор:Дума

visibility 10604

Министерството на енергетиката преговаря с двамата акционери в проекта за проучване и търсене на нефт и природен газ във водите на Черно море край Варна за влизането в проекта на Българския енергиен холдинг с около 10 на сто. Това е в унисон на решението на Народното събрание от 2023 г., според което енергийното министерство трябваше да преговаря за придобиването на до 20 на сто от капитала на дружеството, което има разрешително за проучване в находището "Хан Аспарух" в дълбоките български води, в непосредствена близост до газовото находище "Нептун Дийп" в румънски води, където добивът трябва да започне през 2027 г.
По-рано акционери в дружеството бяха френската "Тотал" и австрийско-румънската компания "ОМВ Петром", която участва и в проекта "Нептун Дийп". През март 2024 г. обаче "Тотал" се оттегли от проекта, а миналата седмица в дружеството, титуляр за разрешителното за търсене - "ОМВ Офшор България", официално влезе израелската компания "НюМед Енерджи" чрез регистрираното си в България дружество "НюМед Енерджи Болкан". Това ще позволи извършването на планирания още през 2018 г. трети сондаж в потенциалното находище "Хан Аспарух", който трябва да каже има ли залежи на нефт и газ, след като през 2016 г. първият сондаж установи наличие на нефт, но вторият се оказа неуспешен.
Енергийният министър Жечо Станков каза миналата седмица пред БТВ, че българската държава също ще участва с инвестиция от около 15 млн. долара в третия сондаж, чиято цена се очаква да е между 100 и 150 млн. долара.
По информация на "Медиапул" преговорите ще са за включване на БЕХ с около 10% в дружеството, като всеки от двамата акционери отцепи по около 5 на сто от своя дял. Предстоят обаче разговори за детайлите.
Междувременно от "ОМВ Офшор България" са започнали дейности по организирането на третия сондаж – придвижване на екооценката за дейностите и наемането на кораб, който да го извърши през последното тримесечие на настоящата година. Разрешителното за търсене и проучване изтича в края на 2026 г. след поредица удължаване, включително заради ковид пандемията.

Продали са ни над 12 500 тона фалшиво сирене

автор:Дума

visibility 2881

/ брой: 38

Брюксел зове за нисък ДДС за жилища

автор:Дума

visibility 2868

/ брой: 38

Спешно избират нов подуправител на БНБ

автор:Дума

visibility 2818

/ брой: 38

МФ пое 150 млн. евро нов дълг

автор:Дума

visibility 2747

/ брой: 38

Зеленски поиска дата за членство в ЕС

автор:Дума

visibility 2923

/ брой: 38

Срещу Александър Вучич бил планиран атентат

автор:Дума

visibility 2852

/ брой: 38

САЩ преговарят с Русия и Китай за нов ядрен пакт

автор:Дума

visibility 2814

/ брой: 38

Гличосване

автор:Евгени Гаврилов

visibility 2909

/ брой: 38

Кога ще ги стигнем... охлювите?

автор:Боян Дуранкев

visibility 2906

/ брой: 38

Тарифен хаос в глобалната търговия

visibility 2900

/ брой: 38

Узурпатори на власт

автор:Александър Симов

visibility 2858

/ брой: 38

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ