22 Януари 2025сряда05:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимки БТА

Мозайка

Светът през 2024

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 72840

366 непредсказуеми дни

2024 година беше пълна със събития - от президентски и парламентарни избори в ключови държави по света до неочаквано падане на правителства; непредвидими стихии, които за пореден път показаха, че сме безсилни да спрем безумията, с които убиваме природата; атентати и военни конфликти. Имаше мигове на справедливост, но и на неправда, коствала на човечеството скъпи жертви.
2024-та беше наситена със събития. Година, в която имаше от всичко по малко и по много - и страх, и отчаяние, и надежда, и изумление, и тревога, и трагедия, и позитивизъм. Имаше и нормалност понякога.
Годината сякаш мина по-бързо, отколкото очаквахме. Дигиталният свят я ускори и в същото време като че ли я отдалечи от нас, човеците.
Какво донесе 2024-та на планетата?

Окончателно:
България и Румъния влязоха в Шенген

Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари 2025 г. По-рано т.г. отпаднаха проверките по въздушните и морските шенгенски граници.
"Напълно заслужено", коментира решението председателят на Европейския парламент Роберта Мецола. "Честито на хората в двете страни, които работиха дълго и упорито, за да постигнат тази цел", добавя тя.
Приветствия отправи и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: "Тази важна стъпка завършва пълното влизане на България и Румъния в Шенген и не само укрепва Шенгенското пространство, но допълнително ще укрепи вътрешния пазар, ще увеличи пътуванията, търговията и туризма", се посочва в съобщение на ЕК.
Същевременно няколко европейски държави, сред които Германия, Австрия, Франция, Чехия, Словения и др., въведоха засилен граничен контрол за неопределено време.

Тежки изпитания за ЕС

Изборите за Европарламент и за национални парламенти очертаха две конфликтни тенденции. Според наблюдателите едната е сблъсъкът между линията на централизъм, федерализация и налагане на едно европравителство срещу политическата линия на националния суверенитет. Другата конфликтна тенденция е разминаването и дори откъсването на неизбираемото и затова безконтролно европравителство в Брюксел от интересите на европейския гласоподавател.
Централизирано управление чрез изземване на колкото може повече пълномощия от отделните държави, милитаризация на икономиката и цялото общество заради дрогираната русофобия на брюкселския елит, „зелената енергетика“, втвърдяване на контрола върху медиите - това е веруюто на новата Еврокомисия и на нейната шефка Урсула фон дер Лайен. Очаква се в нейните ръце да попаднат контролът върху финансовите потоци, такива суверенни пълномощия като правото на самостоятелно определяне на бюджет, на самостоятелна външна и отбранителна политика, на приемането на вътрешни закони и икономически норми. Германия например ще е лишена от суверенитета да реши какви и колко средства от евробюджета да използва за закъсващата си автоиндустрия. Брюксел вече налага отказа от консенсус при вземането на ключовите решения. Да не говорим, че ЕК планира в края на мандата си през 2029 г. милитаризираната икономика на ЕС да бъде готова за военен сблъсък.
Критиците вещаят, че такава политика непоправимо ще отдалечи ЕС от привлекателния му първообраз, ще задълбочи деиндустриализацията, ще доведе до обедняване на жителите и убийството на средната класа. Да не говорим, че европеецът не иска война.
Поради всичко това, както и поради други кризи вътре в ЕС, следващите пет години ще бъдат за Фон дер Лайен много по-тежките от първия й мандат, пише „Политико“. Очертава се обаче те да бъдат тежки и за европейците.

Украйна е далеч от мира

През 2024 г. войната в Украйна премина от една в друга фаза - противоположна. Но със слаби шансове за прекратяването й през 2025 г. Месеците на украинско контранастъпление се смениха с фаза на руско контранастъпление, което вече очерта контурите на поражение. Володимир Зеленски твърди, че украинските загуби са под 60 000 убити, но о.з. полк. Дъглас Макрегър, който е бил съветник на военен министър при Доналд Тръмп, сочи други цифри - до 600 000. Същото казват и други неправителствени експерти от САЩ. Киев и Западът твърдят за същия брой руски убити, но Макрегър посочва максимум 63 000. Върви война не само за територии, но и за числа.  
„Русия възстановява своите сили много по-бързо, отколкото очакваше Алиансът, и бързо се учи от грешките си“, призна и новият нидерландски генерален секретар на НАТО Марк Рюте. Той каза още, че не вижда заплаха от Русия, но нито САЩ, нито НАТО са готови да преговарят, за да не вижда Москва заплахи от тях.
Нашумялото предложение на Доналд Тръмп за спиране на огъня в Украйна се оказва залъгалка. Русия вече сигнализира, че няма да приеме спиране на огъня по моментната фронтова линия, без да е разрешен жизненоважният за нея въпрос за неблоковия и неядрен статут на Украйна.
Остават ли надежди за мир в Украйна през 2025-а?

Паднаха две европейски правителства

В края на годината паднаха две правителства в Западна Европа - дясноцентристкото във Франция и лявоцентристкото в Германия. Мишел Барние получи вот на недоверие от всички опозиционни партии, а канцлерът Олаф Шолц загуби вот на доверие, след като коалицията му се беше разпаднала.
Двете държави са изправени пред неясно политическо бъдеще.

Европа забранява мобилни телефони в училищата

Училища в Европа въведоха забрана за мобилни телефони. Правилото "Без телефони в час" важи за Гърция, Франция, Нидерландия, Италия, Великобритания и Белгия.
Резултатите показват, че учениците действително са по-концентрирани в час и общуват повече помежду си в междучасията.
Междувременно се появи опасно предизвикателство в ТикТок - деца се правят на супергерои. Поради зачестилите нещастни случаи в някои държави започнаха инициатива за забрана на платформата.
В страни като Румъния заведоха дело срещу социалната мрежа заради предполагаема намеса в първия тур на президентските избори.

КОП29 беше на ръба на провала

Климатичната конференция в Баку КОП29 до последната вечер беше на ръба на провала. Така че постигнатите резултати в последния момент трябва да се отчитат като успех, заяви еврокомисарят по климата Вопке Хукстра. "Споразумението не е идеално, но по-важното е, че е увеличен броят на страните, готови да помагат в борбата с климатичното изменение", твърди той.
Следствие от климатичните промени са сериозните бедствия, които застигнаха редица държави по целия свят през годината, като силни земетресения, суша, горски пожари и наводнения, невиждани от десетилетия.

Геополитически обрат заради една коза  

2024 г. донесе тектонично разместване на политическите пластове в Близкия изток.
Всичко започна през април 2023 г., когато след вечерна молитва по време на Рамадана палестинци се бяха барикадирали в джамията „Ал Акса“ на Храмовия хълм в Ерусалим заради мълвата, че еврейски религиозни екстремисти ще погазят закона и ще принесат напук като жертва една коза. В хода на преговорите палестинците отказаха да приемат, че става дума за слух. Накрая израелската полиция бе принудена да влезе в храма и след ожесточени сблъсъци да разгони палестинците, 50-ина от които бяха ранени.
Палестинският радикализъм се закани да отмъсти и следващите дни от Газа и Ливан полетяха ракети срещу Израел.
Кулминацията бе зрелищното нахлуване на палестински радикали в Северен Израел на 7 октомври. Те убиха 1200 израелци и взеха 250 заложници. Нападателите обявиха, че действията им са отмъщение заради „Ал Акса“, заради слух за една коза.
Последва обаче опустошително отмъщение на Израел, при което през 2024 г. "Хамас" бе обезглавена и разбита над и под земята.
"Хизбула" скочи в защита на палестинските си братя, но и тя бе повалена и ще й трябва време, за да се изправи на крака. Иран не можеше да остане безучастен и с Израел си нанесоха ракетни удари. Погълнат от войната на двете си протежета, Техеран проспа подготовката и рухването на най-значимото си протеже - Асадовата Сирия. А въвлеченият в украинската война Путин нямаше как да спаси Асад.
Нанесен бе тежък удар срещу палестинската кауза за независима държава и може би непоправим удар в Близкия изток срещу антиглобалистките, неолибералните (или антиамериканските) сили, както сега ги наричат.
Абсурдно е как една незаклана коза размести тектониката на геополитиката.

Доналд Тръмп обяви масова депортация

автор:Дума

visibility 1066

/ брой: 12

Фицо налага вето на помощта за Киев

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 12

Китайският вицепрезидент се срещна с Мъск и Ванс

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 12

Накратко

автор:Дума

visibility 1007

/ брой: 12

Снежен капан

автор:Александър Симов

visibility 1014

/ брой: 12

Неподготвени

автор:Боян Дуранкев

visibility 1028

/ брой: 12

Енергийна зависимост

visibility 1019

/ брой: 12

Мъск и Тръмп няма да ни спасят от фактчекърите

visibility 1024

/ брой: 12

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ