27 Февруари 2026петък03:58 ч.

Скандал в парламента заради "Лукойл Нефтохим"

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 17419

Представители на различни части от опозицията си заформиха вчера скандал около продажбата на "Лукойл Бургас. На фона на споровете за финансовото състояние на държавата депутати предложиха "Лукойл Нефтохим" да бъде национализиран. В кулоарите на парламента началникът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски заяви, че държавата трябвало да вземе предприятието. Преди него шефът на МЕЧ Радостин Василев обясни, че имало предложение Народното събрание да задължи правителството да намери пари за придобиването на нефтокомбината в Бургас и на бензиностанциите на "Лукойл" в страната, обаче ръководещата НС Наталия Киселова не допуснала такава точка в дневния ред.
Пеевски разви сценарий от типа "Какво му плащаш" - нормално било държавата да купи рафинерията, която според него струва около 3 млрд. лева. "20% съфинансиране за банките, държавно гарантиран заем, веднага го взимаме, за няколко години се изплаща при тези печалби", набързо изчисли депутатът, който преди се изявяваше като едър бизнесмен в различни сфери - от цигари и "Лавка" до медии.  
Пеевски вкара и "заплахи" в сюжета -  обяви, че "Лукойл Нефтохим" излиза в ремонт, ще спре за няколко месеца и можело да има недостиг на горива. "Тук държавата трябва да се намеси веднага и да провери има ли запаси, какво се случва, това не е ли пак провокация от Русия към нас - да спрат "Лукойл" преди да го продадат на някой, надявам се, не на подставено лице", отбеляза той.
Всъщност бургаската рафинерия периодично прави планови ремонти и рехабилитация на инсталациите. Спирането не е проблем при достатъчни запаси от нефтопродукти.
Това, което видях на председателски съвет, бе една свръхактивност от страна на Пеевски по темата за "Лукойл". Буквално той поиска, без да се изслушат различните становища в комисия, без да се направи изслушване в пленарна зала, без да се видят експертните мнения, веднага да се пристъпи към закупуване на рафинерията от страна на държавата. Представете си как вадим 3 млрд. лв., въпреки всичките приказки за дупки в бюджета, от нашите и вашите джобове, и закупуваме рафинерията, за да може да попадне в ръцете на Пеевски, а може би и на един министър на енергетиката, който има бизнес под бранда "Лукойл", каза пред журналисти бившият премиер Николай Денков в парламента.

Нов регламент за търговията с птиче месо влиза в сила на 9 март

автор:Дума

visibility 1425

/ брой: 39

България с амбиция да стане трасе за американски газ към Украйна

автор:Дума

visibility 1468

/ брой: 39

Пристигна първият от 6 кораба с аржентински слънчоглед

автор:Дума

visibility 1469

/ брой: 39

С над 70 на сто намаляха руските туристи в България

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 39

Крои се диверсия срещу "Турски поток"

автор:Дума

visibility 1500

/ брой: 39

Германия се отказва от „зелено“ отопление

автор:Дума

visibility 1367

/ брой: 39

Марица залива Източна Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 39

Накратко

автор:Дума

visibility 1444

/ брой: 39

Ще видите вие!

автор:Александър Симов

visibility 1480

/ брой: 39

Изкривени представи

автор:Таня Глухчева

visibility 1471

/ брой: 39

Капиталовият парадокс на България

автор:Гарабед Минасян

visibility 1463

/ брой: 39

Концесиониране по терлици

автор:Ваня Григорова

visibility 1483

/ брой: 39

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ