25 Април 2024четвъртък00:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Радостина Александрова: Малките деца се заразяват и предават вируса два пъти по-рядко

автор:Дума

visibility 549

„Засега знаем, че при децата и юношите до 20 години, само 20% от тях проявяват симптоми. Друго голямо проучване показва, че децата до 10 години се заразяват и предават вируса два пъти по-рядко. Това не означава, че това не се случва. Не така стои въпросът с децата над 10 години”, обясни вирусологът проф. Радостина Александрова от Българската академия на науките в ефира на „Неделята на NOVA”.

Според нея децата са едни от най-сериозните разпространители на другите респираторни вируси и съвсем логично се е смятало, че ще е така и с коронавируса. Направени са доста големи проучвания, които обаче все още са недостатъчни. Така например проучване от Ухан сочи, че голяма част от децата са били заразявани в домовете си от своите родители.

„Трябва да бъдат направени още много проучвания, насочени към децата. Специалистите предупреждават, че малките деца контактуват повече в училище и това може да убие положителния ефект на това, че са по-малки разпространители”, каза Александрова.

Вирусологът цитира проучване, което гласи, че организмите на децата до 5 години съдържат много повече вирусна РНК в горните дихателни пътища в сравнение с възрастните. Според нея, резултатите от проучванията, които се появяват, са интересни.

„Каква ще бъде съдбата на едно училище до голяма степен зависи от степента на разпространение на вируса в това място и общност. Напълно е възможно на едно място ситуацията да е една, а на друго – съвсем различна. Една от най-важните мерки е да няма смесване на класове и потоци. Това е една много динамична ситуацията и ще се решава поотделно за всяка една”, каза още Александрова.

Тя е на мнение, че не бива ситуацията да се обобщава, нито да се разграничи училището от цялостната общност.

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ