26 Юли 2025събота02:32 ч.

Проф. Кожухарова: Хората показаха, че искат да се ваксинират

автор:Дума

visibility 668

„Националният план за ваксиниране в България практически не действа. Имаше нужда нещата да се коригират в последния момент. Това е доста обезсърчаващо, но контрапункт на това е, че хората показаха, че искат да се ваксинират. Мнението е на епидемиолога проф. Мира Кожухарова за БНР.

Според нея организацията на ваксинацията е лоша. Не е нормално, по думите й, да чакаме до 3 март електронен регистър за имунизация. Това, каза проф. Кожухарова, трябваше да се случи още при сключването на предварителните договори за ваксините, които за страната ни са над 18 млн. дози.

Имунизационните кампании, за разлика от управлението на една епидемия, изцяло зависят от хората, подчерта Мира Кожухарова. Трябва да се наблегне на имунизацията на хората, които при заболяване са застрашени от болнично лечение и евентуален смъртен изход, припомни тезата си епидемиологът.

По повод полемиката за ефикасността на различните ваксини, тя обясни, че технологията на препаратите няма значение за ефекта, който очакваме от тях. Няма кой знае каква разлика между ваксините. Който е решил да се ваксинира, нека да го направи максимално бързо, призова проф. Кожухарова.

Още от първия момент беше ясно, че „това с избора на ваксини е неизпълнимо, каза още тя. И добави: „Хората трябва да решат по принцип дали искат да се ваксинират. Няма хубави и лоши ваксини.“

Проф. Кожухарова пише не повече от оценка 3 за началото на масовата ваксинация у нас.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ