11 Ноември 2025вторник12:36 ч.

Проф. Кантарджиев: Закъсняхме и с мерките, и с контрола

автор:Дума

visibility 692

След дъжд качулка – така определи затягането на мерките и засилването на контрола по спазването им директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Той обясни, че с новите мерки няма как да очакваме всички да се оправи. След две седмици може и да се усети някакъв ефект, ако спазваме някакви лични правила, няма да са по 1500 на ден, а по 1100, даде пример вирусологът в интервю за БНТ.

Професорът не скри възмущението си от това, че мерките досега са били много меки и не са се спазвали. Къде бяха проверките септември, в началото на октомври? В България след дъжд като се нахлупи качулката, се нахлупва много яко. Сега ще има страшни мерки за контрол, къде беше контролът преди три седмици, попита риторично той.

От пълно неглижиране минаваме в паника. Това не е някакво ужасно, страшно, смъртоносно заболяване, не е едра шарка, но това заболяване трябва да се контролира, за да е по-малък напливът в болниците и лабораториите, и да може да върви и икономиката, и културният живот, каза още специалистът.

Според него, не трябва да се плашим, а трябва спокойно да гледаме на проблема, защото всичко, което в момента става, е прогнозирано от специалистите и не е крито. Проф. Кантарджиев е категоричен, че е трябвало да се носят маски на закрито след намаляването на случаите през септември и началото на октомври.

Той уточни, че в момента няма дефицит на маски, на дезинфектанти, на работни облекла, но за съжаление тази криза е довела дотам, че са изпъкнали някои от слабостите на нашата система.

Кантарджиев посочи, че ако мерките са много строги и глобите много високи няма да действат и няма да се плащат.

30 години направихме всичко в медицинското образование да намалим броя на студентите, объркахме образованието на средния медицински персонал. Нямаме нито достатъчно лекари, нито достатъчно сестри. Тези, които критикуват сега мерките, са голяма част от същите, които съсипваха медицинското образование тогава, коментира не без тревога професорът.

Проф. Кантарджиев изрази надежда, че сега хората ще се вслушват повече, че директорите на болниците няма да мислят само за парите.

Превърнахме си образованието в бизнес, здравеопазването - в бизнес, спорта в бизнес. Аз съм немски възпитаник, употребявам немската дума гешефт. Народът ще ме разбере, каза в типичния си стил Кантарджиев.

Независимо, че тестът ни е отрицателен - е хубаво, ако сме контактни на заразен с коронавирус, да сме в изолация за 10 дни, посъветва той. И обясни, че след контакт, особено на четвъртия-петия ден тестът би могъл да се позитивира, ако станем вирусоносител или ще се разболеем. Ако сме били в дълъг контакт с някой заразен на закрито, рискът да сме заразени е много голям и отрицателният тест не ни освобождава от карантина.

София пред реална криза с боклука

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 211

МТСП отпуска 2,5 млн. лв. за домашния социален патронаж

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 211

Безплатни прегледи за Световния ден за борба с диабета

автор:Дума

visibility 124

/ брой: 211

Все повече деца страдат от стрес

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 211

Зареждат банкоматите с евро в нощта на 1 януари

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 211

Съоръженията по електропреносната мрежа били готови за зимата

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 211

До 620 лв. на човек за ден във Велинград по Нова година

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 211

Обсъждат няколко имена за особен управител на рафинерията

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 211

Всеки американец с чек за 2000 долара

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 211

Освободиха предсрочно Никола Саркози

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 211

Монтаж на реч на Тръмп доведе до оставки

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 211

Накратко

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 211

Ново двайсет!

автор:Аида Паникян

visibility 107

/ брой: 211

В дълбоки води

visibility 111

/ брой: 211

Как 36 години преход ограби труда на поколения българи

visibility 129

/ брой: 211

Интерес към екскурзии в Русия

visibility 117

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ