Проф. Кантарджиев: Тенденциите са смущаващи
Тенденциите са смущаващи, в последните осем дни имаме завишаване на положителните случаи. Това ме притеснява. Взривовете в огнища станаха много в страната. Хората са заразени от неспазване на елементарни правила – да не се събират по много и на затворени места. Това ще донесе много негативни последици, коментира пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Националния оперативен щаб.
Според него не е логично поставяне на КПП на входовете и изходите на градовете или затваряне на хората вкъщи: "Все още мисля, че има съзнание у хората да пазят себе си и семействата си. За съжаление у нас, за разлика от други държави, се появиха противоречиви и взаимноизключващи се послания. През март и април бяха взети навременни мерки, това доведе до слабо разпространение. Но медийното пространство беше залято от приказки, имаше противоричиви и взаимноизключващи се изказвания, включително и от лекари.
Надценил съм самосъзнанието на сънародниците ни. На закрити обществени места препоръчвам маски, използване на дезинфектанти, избягване на събирания на големи групи на закрито, призова проф. Кантарджиев. Лъчът ми надежда беше хората да знаят какви мерки да предприемат и как да ги прилагат. Ако беше така, щяхме да ликвидираме вируса и усилията ни щяха да бъдат да не допускаме внос на вируса, допълни той.
Това, което става в софийска област, в кюстендилска. благоевградска и смолянска област, в края на миналата седмица в Област Шумен – това са взривове на много заразени хора и то главно от неспазване на някои главни правила – да не се събират много хора, особено в затворени помещения. 10 дни валежи и хората, вместо да са на открито, да се срещат, да отговарят или празнуват на открито, започнаха да го правят на закрито и според мен това ще има много негативни последствия“, допълни той.
Проф. Кантарджиев отново призова хората към самодисциплина, да спазват физическа дистанция и да мият ръцете си. той препоръча на закрито да се носят маски, въпреки че това вече е задължително само за градския транспорт.
Като лекар препоръчвам хората да носят в домовете си и местата за обществено хранене дезинфектанти и все пак да избягват големи събирания на закрито. Постепенно се охлабват мерките, но хората трябва да правят всичко със съзнание за себе си, особено възрастните, хора с прояви на имунен дефицит и такива с хронични заболявания, посочи той.
Надеждите на СЗО са, че сме близо да ваксина. Съмненията ми за нея са до каква степен тя ще предпазва от инфекция и колко дълго ще предпазва, дали тя няма да доведе само до по-леко протичане на заболяването. Ваксината срещу този вирус трябва да предизвиква реакция на клетъчния имунитет, допълни проф. Тодор Кантарджиев.
Доказа се, че хората без клиника или с лека клиника, малко заразяват. Това е много важен факт, обобщи специалистът.
„