26 Октомври 2024събота06:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проект за сръбските общини в Косово

Александър Вучич и Албин Курти приеха в Брюксел и Декларация за изчезналите лица

/ брой: 85

автор:Дума

visibility 827

Първият проект за статута на Съюза на сръбските общини (ССО) бе представен на срещата в Брюксел между сръбския президент Александър Вучич и косовския премиер Албин Курти, съобщи първият дипломат на ЕС Жозеп Борел след преговорите, водени с посредничеството на Европейския съюз. Борел добави, че проектът не е финален, а изходна точка, и го оцени като важна, макар и символична, стъпка към формирането на ССО. По думите му това е една от двете добри новини от срещата Вучич-Курти. Той допълни, че проектът е важна част от споразумението, но позициите на двете страни за естеството на съюза са много отдалечени.

Другата добра новина от срещата е приемането на Декларация за изчезналите лица, съобщи Танюг. Белград и Прищина се споразумяха да работят заедно за установяване на масови гробове от времето на войната в Косово и за идентифициране на тленните останки на водещите се за безследно изчезнали след конфликта от 1998-1999 г. Двете страни ще си предоставят документи, включително класифицирани, и ще използват сателитни данни и други технологии, за да откриват предполагаеми масови гробове. 

Почти 24 години след края на войната 1621 души са в неизвестност, а известните жертви на конфликта са над 13 000. Повечето от убитите и изчезналите са етнически албанци. Борел похвали приемането на декларацията, посочвайки, че става въпрос за хуманитарен въпрос, който не трябва да се политизира. "Над 20 години след края на войната техните семейства продължават да живеят опечалени, без да знаят съдбата на роднините си. Тези семейства имат право да узнаят съдбата на роднините си, както и обществото", посочи Борел. 

Въпросът беше пречка за нормализиране на отношенията между бившите врагове.

262 000 специалисти не стигат на безнеса

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 204

Млякото поскъпва с 400% от фермата до магазина

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 204

Русия ратифицира пакта с КНДР

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 204

Турция атакува Сирия и Ирак след атентата

автор:Дума

visibility 524

/ брой: 204

Над 1/4 от американците се опасяват от война

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 204

Средната заплата в Германия достигна 3444 евро

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 204

Различните избори

автор:Александър Симов

visibility 473

/ брой: 204

Да върнем заедно държавата на хората

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 204

100 решения за България

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 204

Ще се боря срещу социалната изолация и неравенствата

автор:Дума

visibility 524

/ брой: 204

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ