21 Декември 2024събота18:28 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

ГЛОБУС

Приятелски огън в гръб

На 18-и се очаква да влязат в сила новите американски мита върху европейски стоки

/ брой: 197

автор:Галина Младенова

visibility 4548

От 18 октомври Вашингтон налага 25-процентни мита върху стоки от Европейския съюз. Италиански сирена, френски вина, шотландско уиски, зехтин, кафе са включени в списъка. С 10-процентни мита се облагат самолетите "Еърбъс".

Формалната причина за всичко това е решението на Световната търговска организация за незаконността на субсидиите, предоставени от ЕС именно на "Еърбъс". Още през 2004 г. американският конкурент "Боинг" се оплака в СТО, като обвини европейците, че благодарение на субсидиите "Еърбъс" е получил поръчки за 300 самолета, а "Боинг" е загубила съществен дял от пазара.

След 15 години умуване СТО най-накрая реши, че американците имат право да предприемат контрамерки в отговор на европейските субсидии.

Потърпевши са почти всички европейски страни

"Превъзходна победа!", зарадва се президентът Тръмп в туитър. И на бърза ръка състави списък с европейски стоки, които ще се продават в Америка по-скъпо. Общо почти 150 позиции. Сред тях са дори отвертки, джобни ножчета, брадви, оборудване за фото- и видеокамери (например на германската фирма "Карл Цайс"), вълна и одеяла от Великобритания. 

Решението на Тръмп всъщност е разпалването на трансатлантическа търговска война.

Наказателните мита биха били ужас за Германия, особено в и без това забавената икономика, коментира в. "Ди Велт". Според изданието институтът Ifo изчислява, че износът на немски автомобили за САЩ може да се намали почти наполовина, което би довело до загуби от над 18 милиарда евро годишно.

От списъка е видно, че потърпевши от митата ще са почти всички европейски страни. България също е включена в листата. Очаква се от 18 октомври да се обложи с 25-процентни мита вносът в САЩ на български сирена и млечни продукти, свинско месо (различно от шунка), кисело мляко, масло, плодове, салами от свинско, плодови сокове, както и мазнини и масла, добивани от мляко. От БСК уточниха, че стойността на основните стоки, изнасяни от България в категориите, описани от търговското представителство на САЩ, е в размер 11,86 млн. долара за 2018 година. При прилагане на 25-процентни мита загубите биха били около 3 млн. долара.

Това, разбира се, е нищожна сума на фона на предстоящите загуби на Германия, Испания, Франция и Италия. Все американски стратегически партньори. Новите мита разочароваха и Лондон, който не очакваше такъв "коледен подарък" от големия брат. Белият дом обаче обеща на Борис Джонсън изгоден търговски договор, веднага след като Кралството напусне Евросъюза.

Европа не се предава без бой

 

Много скоро обаче нещата обаче може да загрубеят още повече. Очаква се в началото на 2020 г. СТО да приеме решение по аналогичната жалба на ЕС срещу "Боинг", също получавала мощна подкрепа от Вашингтон. Евросъюзът твърди, че от 1989 г. до 2006-а корпорацията "Боинг" е получила 19,1 милиарда долара субсидии от американските власти. След редица юридически победи Европейският съюз поиска от СТО разрешение да предприеме санкции срещу американски стоки. 

Европа вече е готова със своя списък за допълнителни мита върху американски стоки. В листата са включени самолети, алкохол, животновъдна, зеленчукова, плодова и рибна продукция. Общо, според оценките на Еврокомисията, това ще засегне внос на стойност до 20 милиарда долара. Американските мита на свой ред засягат, според различни данни, европейски стоки на обща стойност от 5 до 10 милиарда долара.

Много европейски държави са готови да увеличат митата още сега. Испания и Италия вече заговориха за такива действия. За това призова и германският външен министър Хайко Маас. Европейците не са готови да се предадат без бой. Нещо повече на Стария континент освен за ответни мита се чуват все по-силни гласове, че сега е моментът да отпаднат санкциите срещу Русия, приети след силен американски натиск. Официално европейските санкции действат до януари 2020-а, може би е време да се сложи край на тази безсмислица. 

Все още съществува слаба надежда търговската война между съюзниците САЩ и ЕС, ако не да се спре, то поне да се отложи. Вчера започнаха преговори между двете страни. Надеждите за положителен резултат обаче не са особено големи. Слаби са шансовете за постигане на споразумение и между САЩ и Китай. Двете страни се опитват да сложат край на противопоставянето помежду си, но без особен успех. Миналата седмица Министерството на търговията в Китай съобщи в официална позиция, че двете страни са направили значителен прогрес по време на последните търговски преговори. Но в съобщението на министерството не се говори за сключена сделка. По-късно от министерството обявиха, че двете страни избягват ескалация на конфликта, но несигурността остава. Не много по-различно е положението в спора между Вашингтон и Брюксел, въпреки съюзническите отношения.

Търговското противопоставяне между Европа и САЩ всъщност продължава от доста време. То обаче рязко се увеличи при президентството на Доналд Тръмп с неговата политика "Америка над всичко". Тръмп дори описа Евросъюза с думите "те са по-лоши от Китай, само дето са по-малки".

Светът върви към нова криза

В същото време експерти бият тревога, че бъдещето на световната икономика изглежда все по-мрачно. Миналата седмица Световната банка за пореден път влоши прогнозата за ръста на брутния вътрешен продукт на страните и световната икономика. Ден по-късно новият шеф на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева пък предрече икономическа криза, по-лоша от тази през 2008-а. Според оценките на фонда, към края на годината световният БВП ще загуби 0,8%, или 700 милиарда долара. В резултат на това темпът на икономически растеж в 90 процента от страните в света ще намалее и ще стане най-лошият за едно десетилетие. И двете институции подчертаха, че причина за надвисналите черни облаци са търговските войни.

Търговската война изглежда вече не може да бъде спряна, коментира "Ел периодико де Каталуня". "Съдейки по всичко, ЕС ще тръгне по същия или подобен път, като на правителството на Тръмп. Поне такъв извод може да се направи от думите на еврокомисаря по търговията Сесилия Малстрьом и помним априлската прогноза на Брюксел, в която ставаше въпрос за ответни санкции за американски продукти, като например кетчуп. Тази нова глава в националистическата икономическа политика потвърждава неотдавнашното изказване на Тръмп, че отсега нататък бъдещето е на патриотите, а не на глобалистите. Съществуват опасения, че новата търговска война ще се разрасне и ще се превърне в хронична болест, от която ще пострадат преди всичко потребителите".

По всичко изглежда, че светът стремглаво се е запътил към нова тежка икономическа криза. През 2009 г. Китай буквално измъкна световната икономика от тежката криза, припомнят експертите. Тогава обаче никой не пречеше на китайците да продават стоките си по целия свят и да растат. Днес обаче търговската война, разгърната срещу Пекин, намалява темповете на ръст на Китай. В същото време се съкращават икономиките на Великобритания, Германия, Италия. Дори в САЩ, които надигнаха глава при Тръмп, вече два поредни месеца се регистрира съкращаване на промишленото производство. "Ефектът Тръмп" очаквано започва да се забавя именно заради търговската политика на Тръмп.

Търговските войни никога не завършват добре, понякога дори се превръщат в истински войни. Стоките поскъпват, търговията се свива, икономическият ръст се забавя, иновативните сили на фирмите отслабват, а безработицата расте. Действията на Белия дом ни обричат именно на такова бъдеще. 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ