13 Ноември 2025четвъртък15:53 ч.

Приятели на Русия почетоха тъжния оптимист Булат Окуджава

/ брой: 46

автор:Юлия Кулинска

visibility 1282

Приятели на Русия се събраха в Деня на защитниците на отечеството, 23 февруари, в мраморната зала на Руския културно-информационен център, за да почетат световноизвестния поет и знаменит бард Булат Окуджава, който е активен участник във Втората световна война. На фона на незабравимите песни "Ставай, страна огромная" и "Катюша", историческият път и победите на  славната Червена армия проследи ген. Вълчо Фотев.
А след това започна вълнуващият концерт- спектакъл на поета Лъчезар Еленков и талантливия интерпретатор на Окуджава, бардът Милен Тотев. Истински поетичен и музикален празник преживяха присъстващите с творчеството на двамата творци.  Лъчезар Еленков разказа свои спомени за уникалния руски поет и интелектуалец Булат Окуджава.
Той беше истински, голям приятел на България. Харесваше и се прекланяше пред големите български творци Черноризец Храбър, Димчо Дебелянов, Пеньо Пенев, Никола Вапцаров, Любомир Левчев и други наши съвременни поети, подчерта  Еленков. Булат Окуджава беше един от най-мълчаливите и тъжни оптимисти за по-добро бъдеще на света, отбеляза той. По думите на Еленков големият руски поет е разбирал драмата на века и е усещал промените, които предстои да бъдат извършени в Русия и Европа. Окуджава е сред нас с красивите си стихове, но той присъства и физически, защото неговото име носи Астероидът 3149, открит от чешкия астроном Жденка Ваврова през 1981 г., отбеляза Еленков.
Мъдрите слова на Окуджава облече в музика бардът Милен Тотев. Той изпълнява произведенията му от 1975 г. Талантливият певец и китарист живее в Ловеч. Той е един от инициаторите и арт директор на Международния бардфест, който се провежда ежегодно в града. Тотев взриви емоционално присъстващите с изпълненията си на песните на Окуджава - "Песенка об Арбате", "Десятый наш десантны батальон" и други.

Обсъждат различни имена за особен управител на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 213

Имаме бензин за близо шест месеца в данъчните складове

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 213

Кой е спряган за кандидат

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 213

"Роснефт" може да погълне конкурента си

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 213

Брюксел представи щит за демокрацията

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 213

Мигранти в България ще се разселват в ЕС

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 213

Глобиха грък, направил "затвор за котки"

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 213

В Испания намаляват броят на учениците в клас

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 213

Безотговорно!

автор:Барбара Пейчинова

visibility 225

/ брой: 213

Една малка, но лява битка

автор:Георги Миланов

visibility 240

/ брой: 213

Как да откриете и защитите банковата си сметка

visibility 264

/ брой: 213

Горещата политическа есен

visibility 248

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ