29 Март 2024петък15:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Притискане и премазване са най-честите причини за смърт на работното място

Работодатели не инструктират качествено работници за риска от трудови злополуки

/ брой: 137

автор:Аида Ованес

visibility 3136

Най-честата причина за смърт на работното място е "притискане, премазване, смачкване". Това установяват инспектори от ГИТ. Те поясняват, че при подобна ситуация в София загина служител на фирма, след като влезе в помещение, в което се режат тръби от работници на друг работодател. За предотвратяване на злополуката било необходимо само ограничаване на достъпа до входа на помещението по време на дейността по рязането.
До трудови злополуки води не само липсата на оценка на риска или нейната непълнота, но и незапознаването на работещите с тях, коментират инспектори от ГИТ. Те поясняват, че във фирмите не се организират качествени инструктажи и обучения, а персоналът не е готов да реагира адекватно при определени рискове. Резултатите от контрола показват, че много често мерките за безопасност са разписани в програма, но не се изпълняват веднага.
Втората причина за тежкия травматизъм е падане от височина. Всяка от тези злополуки би била предотвратена, ако обектите се обезопасяват според законодателните изисквания, както и ако се използват личните предпазни средства, обясняват от ГИТ. Има случаи, макар вече по-рядко, в които работодателите не осигуряват лични предпазни средства. Например работник загина, след като коланът, с който се е обезопасил при работа на височина, се къса. При проверката се установява, че коланът е саморъчно направен, тъй като работодателят не му е осигурил такъв. Инспекторите по-често установяват, че работещите не ползват предоставените им предпазни средства.
Поражение от електрически ток е третата причина за смърт на работното място. Най-често се установява, че квалифицирани работници започват работа по ел. инсталации, без преди това да е изключено напрежението или без да е извършена проверка за отсъствие на напрежение по съоръжението.
Затрупване от земни маси е още една причина за тежки трудови злополуки. С приключването на масовото строителство на големи инфраструктурни обекти подобни инциденти се срещат по-рядко. Удар от падащ предмет също води до смърт при трудовите злополуки.
Въпреки трайно установената тенденция за намаляване на общия брой трудови злополуки на работното място, експертите на ИА ГИТ са обезпокоени, че в голямата си част тежките трудови инциденти, които са регистрирани, са били напълно предотвратими, ако се изпълняват своевременно нормативните изисквания за осигуряване на безопасност и здраве при работа, сочи анализ на причините за трудовите злополуки от 2014 г. досега.
За първите 6 месеца на 2017 г. ИА ГИТ  извърши над 23 700 проверки в 21 260 предприятия с почти 1 млн. заети в тях. Констатираните нарушения са 105 840. От тях 52 560 са свързани с осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и 52 530 по трудови правоотношения.
Сумата на изплатените след намесата на ИА ГИТ възнаграждения е 10.1 млн. лв.


Инцидентите намаляват

По данни на НОИ за първото полугодие на годината на работното място са станали 1089 злополуки при 1107 през м.г. При смъртните е отчетен ръст на инцидентите на работното място от 27 през 2016 г. на 31 през 2017 г. Ръстът е за сметка на сухопътния транспорт, където злополуките са свързани с пътнотранспортни произшествия.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ