Прищина се принуди да бие отбой
След натиск от международната общност косовската полиция се изтегли от граничните пунктове в северните части на страната
/ брой: 171
Напрежението на косовско-сръбската граница наложи спешната мобилизация на значими части на силите на НАТО в Косово. Те трябва да са готови да се намесят веднага при необходимост.
Всичко започна преди няколко дни, когато косовски полицаи поеха контрола върху два гранични пункта в района на Митровица с цел налагане на ембарго за внос на сръбски стоки. Решението беше взето като реципрочна мярка, тъй като Белград не признава косовските митнически печати. Местните сърби препречиха пътя и оказаха въоръжена съпротива на косовските полицаи. Според данните един от тях е починал от раните си, получени по време на засадата на отряда му. Пострадали са още четирима полицаи.
Насилието, съпроводено с въвеждането на полицейски подразделения на Косово в северните части, населени с етнически сърби, предизвика международно недоволство. САЩ и ЕС остро разкритикуваха правителството в Косово заради опита да блокират границата със Сърбия, без тези действия да са съгласувани с тях. Американските власти призоваха Сърбия и Косово да положат взаимни усилия за намаляване на напрежението. Вашингтон изрази съжалението си, че действията на косовското правителство за поемане на контрола над митническите пунктове в Северно Косово не са били съгласувани с международната общност. Това заяви говорител на държавния департамент на САЩ. "Призоваваме правителствата на Сърбия и Косово да продължат да работят усилено за нормализирането на настоящата ситуация, а всички страни да се въздържат от насилие", се казва още в съобщението от Вашингтон. Европейският съюз също изказа неодобрение по повод разполагането на косовски полицейски сили по границата със Сърбия, посочвайки, че това не е било нужно, и призова сърбите и косоварите да подновят диалога, за да разрешат търговския си спор. "Мислим, че операцията на косовските власти не е била нужна. Не я одобряваме", заяви Мая Кочиянчик, говорител на външния министър на ЕС Катрин Аштън.
След решителната реакция от страна на Белград и международната общност във вторник късно вечерта бе потвърдено споразумението за изтеглянето на косовските сили. Белград заяви, че с КейФОР е договорено всички пътища в Северно Косово да бъдат отблокирани и на граничните пунктове да бъдат разположени представители на косовската полиция от сръбска националност.
Въпреки отстъплението в Прищина са убедени, че действията им са правилни. Косовският премиер Хашим Тачи заяви, че решението на косовското правителство "за установяване на реда и закона в Северно Косово" се основава на косовската конституция. Тачи подчерта, че косовските институции не могат вечно да толерират и да бъдат безразлични към случващото се в северната част на страната. Според него не трябва да се позволява населеният предимно със сърби пограничен район да стане "черната точка" на Косово. Косовският президент Атифете Яхяга от своя страна подчерта, че операцията на косовската полиция има подкрепата на косовския народ.
Белград пък нарече тази инициатива едностранна и провокационна. Прищина обаче твърди, че целта й е да следи за спазването на ембаргото за внос на сръбски стоки в Косово, което тя наложи миналата сряда в отговор на отказа на Белград да вдигне своето ембарго за внос в Сърбия на косовски стоки.