03 Май 2024петък07:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Приложно златарско изкуство в Музея на София

Може да се видят накити и предмети, изработени от сребърни и други метални сплави, главно от XIX и първата половина на ХХ в.

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 167

Регионалният исторически музей на София представя изложбата "Приложно златарско изкуство" до 26 септември, всеки ден между 10 и 18 ч. Концепцията е разработена от екип на музея, начело с куратора Кателина Салтирова-Павлова. Занаятът е представен в ареала на българските земи и в контекста на систематизирана информация за конкретни произведения, някогашни работилници, както и съвременни майстори.

Включени са накити и предмети (свързани с бита, религиозния култ и др.), изработени от сребърни и други метални сплави, чрез разнообразни техники. Основните експонати са от периода XIX и първата половина на ХХ в. Връзката им с предходната епоха е онагледена посредством артефакти от ХVI, ХVII и ХVIII в.

Златарската работилница е разгледана освен чрез изработваните в нея произведения, и посредством инструментариума (клещи, менгеме, везни и др.), с който си служат майсторите. Принадлежностите са използвани за направата на златарски изделия в края на ХIХ и началните десетилетия на ХХ в.

Дейността на съвременни майстори златари е представена интерактивно. Обърнато е внимание на ръчно направени изделия, създадени чрез възпроизвеждане на стари модели, техники и технологии. Взети са под внимание двата съществени белега на произведенията - естетика и утилитарна функция. 

Подготовката и реализацията на изложбата е резултат от партньорска инициатива. Регионалният исторически музей на София е организатор, домакин и основен участник. С експонати или фотоматериали партнират Националният исторически музей, Националният археологически институт с музей при БАН, частният колекционер Антонио Василев и фондация "Занаяти от тракийските земи". Използвани са и фотографии от личната колекция на Константин Чакъров.

Изложбата се намира в зала "Временни експозиции", етаж 2 на РИМ - София (пл. "Бански" 1). Разглеждането се осъществява при спазване на всички противоепидемични мерки.

Снимки Регионален исторически музей на София

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ