19 Октомври 2024събота23:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

При пандемия бягайте в Австралия

Учени съставиха списък на най-безопасните страни в случай на апокалипсис

/ брой: 191

автор:Дума

visibility 2199

Двайсетина държави в света могат да се смятат за сравнително безопасни в случай на планетарна пандемия, която да бъде опасна за цялото човечество. Списъкът е съставен от учени от университета в Отаго, Нова Зеландия, и е публикуван в интернет портала "Сайънс Алерт", и на сайта на учебното заведение.  

Професор Ник Уилсън коментира, че откритията в сферата на биотехнологиите могат да провокират появата на смъртоносна пандемия, която да засегне цялата планета, без да остави шансове на човечеството да я спре. Според него обаче има места на Земята, където хората ще бъдат в относителна безопасност и които могат да послужат като убежища. На първо място това са изолирани острови в Тихия океан, които да послужат като естествени бариери пред пътя на разпространение на хипотетичната зараза. 

В съставения от университета в Отаго списък влизат на първо място Австралия, Нова Зеландия и Исландия. В списъка няма нито една европейска държава, с изключение на остров Малта, отсъстват и всички континентални страни. В него са намерили място основно острови като Япония, Барбадос, Филипините, Куба, Фиджи, Ямайка, Мадагаскар и други. Тези държави обаче предоставяли по-малко шансове за оцеляване от първата тройка, казват изследователите.   

Пригодността на държавите да станат убежище при пандемия е била оценявана по тяхното местоположение, характеристики на населението, природните им и икономически ресурси. Отчитани са също политически и социални показатели. "Не е учудващо, казват новозеландските учени за фаворитети в списъка, че това са страни с висок БВП, самодостатъчни в производството на храни и енергия, и намиращи се на отдалечени места от другите части на света.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1578

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1582

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2113

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1612

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1630

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1880

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1812

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2100

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1912

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1609

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ