Президентският вот ще е на 7 или 14 ноември
В интерес на избирателите е изборите да са 2 в 1, заяви Корнелия Нинова
/ брой: 164
Изборите за президент ще са на 7 или 14 ноември. Около това мнение са се обединили парламентарните партии на председателски съвет. По думите на председателя на Народното събрание Ива Митева 21 ноември е последната възможна дата за втори тур. Независимо дали ще са само президентски, дали ще има и предсрочен парламентарен вот, проблемите са едни и същи, обясни тя пред журналисти. "Те са свързани с прехвърлянето на собствеността от фирмата-доставчик на машините "Сиела Норма" на държавата. Все още не са изплатени договорените суми към нея", уточни Митева. Тя беше категорична, че независимо от датите на изборите, те ще се проведат машинно. Митева припомни решение на КС, че вотът само с устройства е законен.
Темата за това кога да са изборите и как да се проведат беше коментирана и от парламентарните формации. "По-добре е да имаме избори 2 в 1 с оглед интереса на избирателите. Не дай, боже, наистина да стане тежка КОВИД ситуация. Тогава избирателите ще трябва да ходят до урните 3 седмици подред, което би предизвикало ниска избирателна активност", заяви председателят на БСП Корнелия Нинова. Според нея това е проблем изобщо за политическата система и за държавността в България.
От ГЕРБ настояват изборите за президент и за парламент да са едновременно на 7 ноември. "Тази дата е най-удачна, защото последната възможна е 21 ноември. Считаме, че балотаж на 14 ноември е достатъчно отдалечен във времето", заяви шефката на парламентарната група Десислава Атанасова. Според нея обаче най-добрият вариант е да се състави редовно правителство. Ако изборите са в 3 поредни недели, то ще се дадат още минимум 65 млн. лв., което е ужасно много, поясни тя. Атанасова отново настоя за промени в Изборния кодекс и да бъде разрешено гласуването както с машина, така и на хартия.
Съпредседателят на ИБГНИ Мая Манолова е категорична, че е абсолютно възможно изборите, включително и 2 в 1, да бъдат проведени изцяло с машини. Според нея е важно да не бъде отменяна стъпката на парламента изборите да са само с устройства и тази възможност за честни избори да не бъде проиграна. Не би следвало техническата част от организацията на изборите да бъде определяща за това кога да се проведат изборите, уточни Манолова.
От ИТН и ДПС отказаха до коментират датата на изборите, докато не стане ясно дали ще бъде реализиран третият мандат. В крайна сметка кога ще е датата на парламентарния вот ще реши президентът, който по Конституция насрочва изборите за Народно събрание.