Превърнаха спорта в хоби
/ брой: 287
Край на месеца, край на годината или ново начало. Точното дефиниране зависи от равносметката. Или по-скоро от индивида, който я прави. Спортът обаче има някакъв допир с математиката. Има резултати. Те са критерият накрая. Не можеш да ги скриеш, не можеш да ги пренебрегнеш. Защото ако не обръщаш внимание на своите класирания, то на чуждите - няма как. Трудно е накратко да опишем почти изминалата година. Тук-там гордост, кеф от постижения, но повечето бе скандали, интриги, грозни обиди. Овапцахме я с щангите. За този спорт ни боли. От най-успешните ни е. Футболния ЦСКА го няма. Не броим участието във "В" група с Чико Бяга и Балкан Варвара. Дотук малко ли е? Та това са флагмани в спорта! Който всъщност бе много, много силен, когато бе държавна политика. В последните 25 години българският спорт се превърна в хоби. И затова резултатите му заприличаха на любителски.
Иначе чрез спорт научихме германците да говорят на... български. Това чудо станало в Дуисбург, където футболистите имат за треньор Илия Груев. Втора Бундеслига е, но нивото е по-добро от нашата първа държавна такава. Което означава, че си е признание за съгражданина-специалист. Та точно с думи от милата ни Татковина се обръщат към него играчите му. Съгласете се, че е похвално ние да учим на български немците или каквито и да е други народности. Така де, като ни говорят чужденците, белким им разбираме. Не като някои министри или още по-големи министри, дето спират да слушат още след встъпителните поздравления, защото им ги поднасят на английски. Как на много хора владеенето поне на един език не им стана хоби, не знам. Поне на един, щото и българският им не буди възхищение. Даже и одобрение не буди.
Бях ви писал за селските футболни групи, но там колоритът е толкова очебиен, че сега пак ще поразсъждаваме върху темата. Областният съвет на БФС в Монтана отне три точки на Левски Лом. Причината е несъстоял се мач с отбора, носещ името Шурданица, от село Георги Дамяново. И как са искали да ритат топката левскарите от Лом, като не били очертали игрището? Това обаче е гениално! Идеалната среда не само за домакини на селски мач. И за политиците би било удобно да не слагат граници на терена. Във футбола така можеш да вкараш гол и от Халите, в политиката от още по-далеч. Все ще си по правилата. Стига да нямаше очертания. Ама ги има и накрая на тези, които взеха да играят извън полето, ще вземат да не им зачетат резултатите.
На Черноморец Балчик обаче няма как да не му брои победите човек. Тръгнали са към "В" група и досега газят като валяк Бойкова магистрала. Имат 32 поредни победи! Толкова и премиерът няма, нищо, че му играят Ганкиното, докато не успее с малките вратички. Моят приятел Емил Тодоров-Зелето, който е изпълнителен директор на Черноморец, вика, че в Балчик получили информация, че това е рекорд за Гинес! Само Коритиба от Бразилия имали същите показатели. А в Балчик да имат данни, че Б.Б. няма не загуба, а и равен мач няма, когато е на терена? И това е така, откакто е премиер. Или защото е премиер? Както и да е - те си знаят. Впрочем видях стадиона в Балчик. Изглежда все едно едната му трибуна е построена в изсечена скала. Такава картинка имаме в Брага. Значи, да ме чуе Зелето - и тук можем да претендираме за уникалност.
От всичко по-горе излиза, че спортът ни е хоби, което има своите любителски постижения. А кога в "Гинес" с професионални? Или за да имаме такива, да вземем да пуснем в женските дисциплини мъже. Което май пак не е съвсем гаранция, че нашите ще изкласят. Помните ли онази тъмна лекоатлетка от Южна Африка Кастер Семеня, която набедиха за мъж на Олимпиадата в Лондон 2012, откъдето взе сребро? Не знам дали е мъж, ама онзи ден се оженила за дългогодишната си приятелка! Абе, тия от МОК и световната федерация по лека атлетика що ни правят на глупави? Горчиво, приятели...