28 Април 2024неделя17:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Проф. Светла Бъчварова:

Престъпно унищожават Селскостопанската академия

Внесох предложение земеделската комисия в НС на извънредно заседание да обсъди с учените съдбата на аграрната наука, съобщава депутатката от БСП

/ брой: 112

автор:Велиана Христова

visibility 64

Светла Бъчварова е родена в Карнобат. Завършила е аграрна икономика в УНСС. Специализирала е в Израел, САЩ и Франция. Професор, доктор, научната й дейност е в областта на управлението и маркетинга на агробизнеса. Работила e в Института по икономика и организация на селското стопанство, била е управител на "Система за агропазарна информация (САПИ), директор на Института по аграрна икономика, от 2003 г. изп. директор и след това председател на  Селскостопанската академия. Депутат от БСП в 40-то, 42-то и 43-то народно събрание. 


- В последните седмици стана ясно, че в Селскостопанската академия ще има големи съкращения, учените протестират, блокират пътища. Обяснението на земеделското министерство е, че бил малък бюджетът и затова ще се съкращават хора. Значи първо дават на академията мизерен бюджет, после оправдават съкращенията с това, че парите са малко. Очевидно, целенасочено се гонят учените.
- Целенасочено искат да унищожат Селскостопанската академия, като се започне първо чрез бюджета и финансирането и след това се направи преструктуриране в модели, които отдавна са отживели. Няма абсолютно никаква ефективност от това, което се предлага. Да се върнем към бюджетите. Селскостопанска академия (ССА) съгласно постановлението на МС от януари трябваше да има бюджет от 25 млн. лв. Този бюджет е малко, но все пак покрива работните заплати и донякъде част от издръжките. От тези 25 милиона 15 са от собствени приходи, които академията ежегодно си реализира от продукция.
- Искате да кажете, че субсидията от държавата за ССА е сведена до 10 милиона?!
- Точно така.
- От близо 20 милиона, които даваше кабинетът на Орешарски?
- Да, сега говорим за 10 млн. лв. субсидия и 15 млн. лв. собствени приходи. Обаче това постановление не се изпълни, защото на практика министърката на земеделието г-жа Танева е предоставила бюджет от 21,3 млн. лв., т.е. бюджетът на ССА е намален с 3,5-4 млн. лв. спрямо постановлението на МС и това води след себе си факта, че не могат да си плащат работните заплати в рамките на месеца. За месец април хората бяха получили 60% от заплатите си, от субсидията през май се дофинансира фонд "Работна заплата", но тази спирала ще доведе до един момент, в който няма да има въобще възможност да се плаща фонд "Работна заплата". И оттам нататък казват, че структурата била голяма и съкращението е 350 човека с уговорката, че трябва да са живи хора, нищо че има незаети бройки, защото фондът не достига дори при тези съкращения. Трябва да се съкратят 540 човека, за да се вмести академията във сумата за работните заплати.
- Колко души са останали в ССА общо?
- Около 2300, а трябва да станат към 1900. Но това означава, че трудно ще се изпълнят и приходите от 15 млн. лв., това ще засегне хората, работещи в сферата и на производство, и на науката. На поставения въпрос миналата седмица в Комисията по земеделие от министерството обясниха, че се прави концепция. Тази концепция в суров вид изглежда така: ще дадем един институт на вуза в Русе, друг институт - на Стара Загора. Само че ректорите искат активите, не искат хората.
- Завчера председателят на БАН обяви като свършен факт, че ССА се ликвидира, защото две академии за България са много. И че институти от ССА ще минат в БАН. Т.е. ликвидира се цялата структура, която се занимава с научното обслужване на аграрния сектор. И то много добре се занимаваше, докато имаше пари.
- Това означава, че няма да има селскостопанска наука, въпреки че земеделието е приоритет и субсидиите, които идват към него по програмите, са едни от най-големите. Но без наука, без научно обслужване, отрасълът ще върви назад. Винаги съм казвала, че аграрна наука не можем да си внесем отникъде. Ние трябва да знаем за нашите условия кой сорт е подходящ, кой хибрид. Как може на института в Генерал Тошево всички сортове да бъдат регистрирани в Турция, в Македония, в Сърбия. Има опашка от фирми, желаещи да купят семена от сортовете пшеница или ечемик. А ние какво правим? Правим подаръци на хора и в земеделския бизнес, и извън него, които искат нещо да присвоят към себе си.
- Отново ли причината са апетити към  земеделските земи, които принадлежат към институтите като експериментални площи?
- Определено, това винаги е бил мотивът, когато в академията се правят глобални промени с финансирането и съкращенията. Поне в Добруджанския земеделски институт един от основните мотиви е земята, която е около 21 хил. декара. Синдикатите поставиха въпроса, че по техни предварителни сведения мотивът е, че тази земя им е много, каквото и да значи това, и трябва да се намали 3-4 пъти...
- Кой казва, че им е много?
- Ами, отговорни фактори и от министерството казват, че тези декари са им много, достатъчни били 5-6 хил. дка. Значи пак земята е мотивът.
- Т.е., хора "горе", които хал хабер нямат как се прави наука, нито имат опит...
- Точно така. Все пак този институт произвежда високите категории семена, ако той няма земя, на кого ще ги дадат да ги произвежда? Тези приходи нито държавата ще получи, нито ще влязат в следващи научни изследвания. Един сорт се създава за 7-8 години, през това време трябва да има възможност да се финансира.
- За мен най-опасното, което чух от тази комисия миналата седмица, беше, че щели да останат в ССА 4 центъра - дори не институти, а центрове.
- Това е някаква концепция, която някъде се пише, но не и в системата. Защото след комисията аз попитах коя е работната група, какви идеи има, къде са написани. И се оказа, че няма работна група и че това са някакви разговори на маса, неизвестно между кого. Спрягат се имена на наши колеги, на Наньо Нанев например, който преди направи Закона за НЦАН, както нарекоха тогава академията. Сега той бил основният двигател на промените.
- Връща се това, което беше?
- В тези замислени центрове няма смисъл, защото институтите са юридически лица, а центърът няма как да бъде структура към който и да е било. Или няма да има централно управление, или ще се прави абсолютната глупост център като второстепенен разпоредител към министерството. Как център ще бъде второстепенен разпоредител? Просто изключено е да говорим за такова нещо.
- Но само 4 центъра за цялата палитра на аграрния сектор, за животновъдство, земеделие, растителна защита, за всичко? Каква наука ще бъде това в тези 4 центъра?
- Винаги обединенията са били във вреда на науката. През 2003 г. бяха направени 8 института и се оказа, че това е неработещо - да обединиш Стара Загора, Костинброд, Лозница, Видин в животновъден институт в Смолян! Всичките бяха потънали и фалирали. След това постепенно всеки си получи своята самостоятелност и отговорност и това се оказа по-работеща формула. Защото институтът е специализиран в нещо, провежда специализирани научни изследвания - има резултати.
- В цял свят е така. Какво е това при нас аз не мога да си обясня. Просто науката явно не интересува никого.
- Воюва се с нея, не че не се интересуват. Ако просто не се интересуват, ще я оставят да работи. А тук става въпрос за постоянен тормоз, свързан с претенции за съкращения, с претенции какво трябва да работят, как да работят, хвърлят становища хора, които не разбират за какво става въпрос. Поне да оставят учените да работят. Това ще бъде постижение за министерството.
- В този парламент внесохте ли вашия проект за Закон за ССА, който хората от бранша изцяло подкрепят, но не стигна времето за него в миналото Народно събрание?
- В този парламент досега не сме внесли закон, защото министър Танева възложи на предишния председател на ССА да направи работна група за създаване на закона. Този закон е предложен и публикуван на страницата на ССА. В него имаме принципите за автономност и за избираемост, т.е. той връща демократичния избор с Общо събрание - така, както работят останалите институции с автономен бюджет. Този закон на мен ми харесва. Само че това, което чухме миналия четвъртък, е, че те отново ще преосмислят този закон.
- Той за какво е качен в страницата на ССА, за обществено обсъждане?
- Да, работната група, в която имаше и ректори, и представители на министерството, се е обединила около това предложение. То на практика е работещо. Само че, ако го преосмислят отново, единственият вариант ще е ние отново да внесем нашия законопроект, колкото и лоши да са шансовете в този парламент. Поне да поставим въпроса, че се случват негативни и дори престъпни процеси, които после не могат да бъдат поправени.
- Напомнете какво съдържа вашият проект?
- Той връща автономността на бюджета, което означава, че институти, които са работещи, които имат собствени приходи и много международни проекти, могат да си използват средствата. Защото сега всички приходи отиват в министерството и, общо взето, не се връщат на институтите, които работят.
- Къде отиват приходите на академията, в министерството ли?
- В министерството. И се връщат само във вид на фонд "Работна заплата" по равно на всички, няма значение кой добър, кой лош. Отделно от това проектът ни връща мандатността на председателя, на директорите, има Общо събрание на учените, което избира управителен съвет и председателя на академията. Това е стъпка в правилната посока, това в науката е по-работещо, отколкото назначаването.
- Виждаме какво се случва с това назначаване в последните години. Колко шефове в ССА се смениха вече...
- И директорите, които се слагат, вече са със съмнително качество - те се назначават с някакви протекции по друга линия, не са доказани професионално. Преди дни пуснах искане за извънредна Комисия по земеделие и храни - да се разгледат проблемите в ССА, като се поканят обаче ръководството на академията и всички директори, за да чуят те наистина кой какво обсъжда и кой какво замисля за тази академия, без научната общност да знае и без публично да е известно каквото и да било. Секторът е в пълна мъгла.
 

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ