Премахване на длъжността "главен прокурор" предлагат от "Правосъдие за всеки"
От Инициативата "Правосъдие за всеки" ще поискат оставката на парламентарните избраници на Висшия съдебен съвет като крачка за решаване на проблемите в управлението на съдебната власт. Предлагат още закриване на длъжността "главен прокуро". Това ще бъде обявено на протеста тази вечер пред Съдебната палата, организиран от сдружението, след което той ще се слее с общия девети поред граждански протест на площада пред президентството, съобщи „Дневник“.
„Правосъдие за всеки“ са сред организаторите на демонстрациите от първия им ден – 9 юли. Тогава въоръжени охранители на главния прокурор влязоха в Президенството и бруталният акт отприщи недоволството на гражданите.
Според инициативата, трябват промени в Конституцията, свързани с устройството на прокуратурата. Председателят на сдружението Велислав Величков представи днес пакет от промени на Конституцията, които ще бъдат обсъдени и с президента в рамките на консултациите за изменения на основния закон, инициирани от държавния глава.
Закриване на длъжността главен прокурор, който се е превърнал в паралелна прокуратура, осъществявайки методическо ръководство над всички прокурори, е една от идеите в пакета промени. Мотивът - че длъжността се е превърнала в паралелна институция на прокуратурата, което противоречи на предписаното в конституцията устройство на прокуратурата да съответства на устройството на съдилищата.
Предлага се вместо длъжността главен прокурор да се въведат в Закона за съдебната власт длъжностите ръководител на Връховната касационна прокуратура /ВКП/ и ръководител на Върховната административна прокуратура /ВАП/, компетентни само в съответните две прокуратури. Към тях да се формират съвети, които да издават "задължителни принципни предписания" за точното и еднакво прилагане на закона, без да се месят в работата на по-долустоящите прокуратури. Така ще се възстанови логиката на кючовата норма в конституцията /член 127/, която говори за "Прокуратурата на РБ", не и за главния прокурор.
Според юристите на "Правосъдие за всеки" за такава промяна не е необходимо Велико Народно събрание, тъй като не се размества балансът на властите.
От „Правосъдие за всеки“ искат да се намали парламентарната квота на ВСС от 11 на 5 души. С това си предложение от организацията припомнят на политическите партии, че намаляването на парламентарната квота е техен предизборен ангажимент.
Сега "Правосъдие за всеки" предлага два варианта в зависимост от това дали ще има политическа воля за свикване на Велико Народно събрание.
Ако не се свика ВНС, парламентарната квота на ВСС да се намали от 11 на 5-има, като трима от тях се резпределят в прокурорската колегия и двама в съдийската колегия.
Тази промяна може да се приеме и от обикновения парламент. Така се осъществява целта парламентът /политическата власт/ да няма блокиращо-управляваща квота във Висшия съдебен съвет. Каквато има сега с 11-членно представителство, разпределено 6-има в съдийската и 5-има в прокурорската колегия, което противоречи и на логиката на съдебната независимост, и на препоръките на Венецианската комисия съдебната власт да бъде управлявана от съдии, избрани от съдии.
Ако бъде свикано ВНС, сдружението предлага вариант за закриване изцяло на прокурорската колегия и ВСС остава да действа като "съдебен съвет", в който прокуратурата няма място, тъй като е страна в процеса, аналогично на адвокатурата, която също няма място.
А вместо прокурорска колегия на ВСС да се създадат два прокурорски съвета към ръководигелите на ВКП и ВАП, които да отговарят за назначенията и кадровото израстване и да следят за еднаквото приложение на закона.