28 Март 2024четвъртък15:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Преговорите: България няма да ревизира позицията си за Северна Македония

автор:Дума

visibility 4836

Спорът със Северна Македония и отношенията на България с Русия – това са двете теми, които се очертават като спорни при преговорите на тема „Международни отношения“  за коалиционно споразумение.

Въпреки различията си, партиите подкрепят създаването на пътна карта, която Скопие да следва при отношенията си с България при предприсъединителните преговори с ЕС. Твърдо зад идеята застана „Демократична България“ и БСП. От ИТН призоваха държавата отново ясно и конкретно да заяви позицията си по спора със Скопие и да очаква изпълнението на условията, заложени вече в споразумението с македонското правителство. Повечето партии са категорични, че трябва да бъде защитен националния интерес, че трябва да се изисква спирането на езика на омразата, гарантирането на правата на българите в Северна Македония и да не се правят компромиси за историческата истина.

БСП напомни за приетата от 44-то НС декларация, която препотвържава българската политика към РМС.

Левицата предлага също така създаването на съвместна комисия на законодателна и изпълнителна власт плюс експерти, която  да направи преглед на постигнатото и да предложи нови мерки. След това може да се обсъди кое е възможно и какви отстъпки би могла България да направи, но и как РСМ да изпълни своите ангажименти. Настояха също ЕС да се ангажира с чувствителните за България въпроси. Наистина натискът върху нас е голям, но не бива да създаваме впечатление и у нашите партньори в Скопие, че сме склонни да жертваме дъгосрочните си интереси, категорични са от БСП.

Пътната карта трябва ясо да очертае очакванията към Скопие преди, по време и след евентуалното присъединяване на РСМ към ЕС. Чувствителните въпроси между Скопие и България да са част от преговорната рамка, приета от ЕС и РСМ.

БСП настоя и за средносрочна програма за всички основни аспекти в отношенията ни с РСМ.

„Демократична България“  също поиска спешна пътна карта за преговорите със Северна Македония. Конкретните изисквания, от които да не се отстъпва, да защитават българския национален интерес и в същото време да делим с РМС общо бъдеще и общо минало. Такава пътна карта ще даде възможност България да наложи вето на преговорите на Северна Македония с ЕС, ако не се изпълняват критериите, отбеляза Стефан Тафров, който изложи приоритетите на ДБ.

България, в лицето на новото правителство и новия парламент, да препотвърди своята рамкова позиция по отношение на спора със Северна Македония. Президентът също трябва да участва в този процес, както и на научната ни общност, смятат от ИТН.

Основната ни задача е ясното поставяне на условията пред нашите партньори и отново изговаряне и формулиране какво искаме - гарантиращ  документ, че нямат териториални и малцинствени претенции. Да бъде прекратен езикът на омразата в позиции на държавни и партийни функционери.  Да бъде решен и проблемът със спазването на човешките права и дискриминацията-тези условия трябва да бъдат ясно изразени и изговорени, категорични са от „Има такъв народ“.

В края на дебатите по темата бе записано, че България ще поддържа досегашната си позиция към Северна Македония, а ако има промени, те нямат да се случат бързо и без широко обсъждане. Ще се върви към „надграждане в конструктивен“ дух.

Договорено бе също, че бъдещото правителство ще активизира бизнес връзките и развитието на инфраструктурата между България и Северна Македония.

От „Продължаваме промяната“ дадоха заявка, че ще настояват за премахването на табели и надписи и на съдържание в учебниците, които насаждат език на омразата.

По предложение на БСП бе прието, че България очаква от властите на РСМ да гарантират равните права и възможности, както и защитата от трайна дискриминация на гражданите в Република Северна Македония, които се самоопределят като българи.

Прие се предложението на „Има такъв народ“ България да активизира публичната си дипломация като инструмент в отношенията със Скопие.

Бе казано ясно, че България не прави крачка за ревизиране на своята позиция. Ще се заяви обаче, че София иска Северна Македония да е член на ЕС.

БСП се обяви за политика, водеща до отмяна на санкциите срещу Русия, докато „Демократична България“ заявиха, че именно санкциите възпират Москва и трябва да продължат. Очаквано, десните, говориха за Русия като за агресор.

От левицата искат нормализиране на отношенията с Руската федерация и подобряване на сътрудничеството в сферите  икономика, енергетика, култура и образование. Според Кристиан Вигенин, който представи приоритетите на БСП, България трябва да следва политика за поетапна отмяна на санкциите срещу Москва, както и на руските санкции спрямо ЕС. Мотивът – санкциите не са дали търсения резултат.

За БСП България трябва като черноморска и дунавска държава разширено да си взаимодейства със страните от района, вкл. в търговия, енергетика и др. Нужно е деескалиране и намаляване противопоставнето между страни в района, както и на НАТО-Русия в Черно море, добави Вигенин.

Не се прие идеята на БСП в споразумението да се отбележи, че страната ни работи за намаляване на напрежението по остта НАТО-Русия и за отмяна на санкциите на ЕС.

Бе записано обаче, че държим на принципните отношения, основани на международното право и общата европейска политика.

България ще развива взаимоизгодно сътрудничество с Китай в сихрон с политиката на ЕС, отбелязаха още преговарящите партии.

По темата за отношенията ни със САЩ социалистите обявиха за приоритет премахването на визовия режим.

БСП предложи съвсем нова стратегия за работата с българите в чужбина. От ИТН също излязоха с подобни идеи, от „Демократична България“ също залагат този приоритет.

Всички партии подкрепят задълбочаването на регионалното сътрудничество и разширяването на ЕС към Западните Балкани. Само така България ще може да се възползва изцяло от предимствата на съюза – и икономически, и търговски, и свързани с пътувания. Както и да се представяме пред инвеститорите като голям регионален пазар.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ