27 Септември 2024петък01:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предупредителен протест в Атина

Пападимос търси приемлива "формула" за дълга в преговорите с частните кредитори

/ брой: 264

автор:Дума

visibility 74

По-малко от 24 часа след като спечели вота на доверие в парламента, новото гръцко правителство се изправи пред изпитанието на общественото мнение. В деня на годишнината от бунта срещу режима на военната хунта през 1973 г. по улиците на гръцката столица хиляди демонстранти излязоха в знак на протест срещу строгите мерки, които новото правителство трябва да предприеме, предава АФП. Според организаторите предупредителното шествие поставя пред новия кабинет очакванията на гръцката общественост решаването на кризата с външния дълг на не толкова болезнена цена, както предвиждаше предходното правителство. Сред основните искания, издигнати от демонстрантите, носещи лозунги срещу "хунтата на банките, на ЕС, на МВФ", се откроява съпротивата срещу вдигането на данъците, както и орязването на социалните добавки. "Настроенията в гръцкото общество са разнопосочни. Доста от гърците не очакват нещо да се промени с избирането на ново правителство, а други пък са на другата крайност - очакват прекалено много. Иначе всеки грък е наясно, че политиката няма да се промени и рестриктивните мерки ще бъдат може би дори още по-жестоки", коментира Мари Босис, професор по международна сигурност в Университета на Пирея.
Както вече стана известно, в сряда вечер премиерът Лукас Пападимос и заместникът му, министърът на финансите Евангелос Венизелос, проведоха разговори с Чарлс Далара, директор на Института за международни финанси IIF, обединяващ най-големите частни инвеститори, държащи гръцкия дълг. По време на преговорите в Атина е бил обсъден въпросът за отписване на 50% от гръцкия дълг. Планът, известен като PSI+, предполага понижаване на номиналната стойност на гръцките облигации, които се държат от частни инвеститори с 206 млн. евро до около 100 млн. евро. Понастящем държавният дълг на Гърция е над 360 млрд. долара, или около 160% от брутния вътрешен продукт на страната. Това е вторият пакет облигации, като за първия по предложение на ЕС инвеститорите се съгласиха да отпишат 21% от номинала им, тъй като в противен случай за Атина е невъзможно да изплати дълга си, което означава, че трябва да обяви банкрут. Припомняме, че програмата за помощ на Гърция, одобрена на срещата на ЕС на 27 октомври, предвижда допълнително финансиране на страната в размер на до 130 млрд. евро, рекапитализация на гръцките банки, мерки за стимулиране на икономиката и строга фискална дисциплина под егидата на ЕС в продължение на много години.
Междувременно специалната работна група, ръководена от Хорст Райхенбах и създадена, за да помогне на страната да реформира държавния си сектор, заяви, че затъналата в дългове страна губи около 60 млрд. евро от несъбрани данъци, предаде АП. Според експерта от тази сума веднага би могло да се отделят 8 млрд. евро, които ща помогнат на Атина да намали огромния си бюджетен дефицит. В същото време в медиите се появиха съобщения, че преговорите между Атина и Брюксел вървят към компромис във връзка с искането на Еврогрупата за писмени ангажименти от страна на гръцкия премиер Лукас Пападимос и на лидерите на двете водещи партии ПАСОК и "Нова демокрация" за спазване на решенията, произтичащи от споразумението с еврозоната от 26 октомври. Очаква се, ако писмото бъде изготвено, то да бъде представено от гръцкия премиер при срещата му в Брюксел с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу и с президента на ЕС Херман ван Ромпой.

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ