Предложение: ЕС да плати смяната с дистанционни водомери и топломери
Смяната ще струва 100 млн. лв. битовите потребители, твърди омбудсманът Диана Ковачева
/ брой: 40
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до служебния министър на енергетиката Росен Христов, в което препоръчва битовите клиенти на топлофикационните дружества в сградите етажна собственост да получат финансова подкрепа от фондовете на Европейския съюз.
Причината е, че 572 000 домакинства трябва да преоборудват инсталациите за отопление и за битово горещо водоснабдяване в жилищата си със средства за дялово разпределение на топлинната енергия с дистанционно отчитане. Това са радиаторните разпределители и водомерите за топла вода. Изискването за преминаването към дистанционно отчитане е съгласно европейски регламент, който България е длъжна да изпълни до началото на 2027 г.
Ковачева обръща внимание, че става въпрос за около 1,276 млн. радиаторни разпределителя и 660 хиляди водомера за топла вода, а близо 93% от тези устройства са собственост на битовите клиенти и замяната им ще бъде изцяло за тяхна сметка.
"Според някои оценки, преминаването от уреди с визуално отчитане към уреди с дистанционно отчитане ще струва на битовите клиенти над 100 млн. лв. за периода 2021-2026 г.", посочва тя.
Ковачева допълва, че средствата за дялово разпределение на топлинната енергия с дистанционно отчитане са по-сложни и по-скъпи в сравнение с конвенционалните устройства, като оскъпяването е по-малко при радиаторните разпределители и значително по-голямо при водомерите за топла вода.
Омбудсманът посочи, че цените на дистанционните водомери започват от около 100 лв. за брой и са приблизително двойно по-скъпи в сравнение с конвенционалните водомери. А приблизителната цена на радиомодула за водомер за топла вода е около 50 лв.
Преоборудването вече е в ход, като най-много устройства предстои да бъдат заменени през 2024 г. Ковачева предлага на служебния министър да се изработи мярка за финансова подкрепа и за целта да бъдат потърсени средства от европейски фондове, включително и по Националния план за възстановяване и устойчивост. Тя посочва, че в зависимост от размера на финансовия ресурс, който ще бъде отпуснат, може да се приложат различни принципи за справедлива подкрепа. Например финансовата компенсация да бъде в размер на определена част от общия разход за смяната. И в пълен размер за гражданите, които имат право на социална помощ.