11 Юли 2024четвъртък14:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Правосъдният министър избяга от дебата за съдебната система

Защо магистрати, които бавят дела, най-бързо се издигат в кариерата, попита левицата

/ брой: 147

автор:Ралица Николова

visibility 1092

Правосъдният министър Маргарита Попова не се появи в парламента, който вчера прие най-важните отчети за дейността на ВСС, прокуратурата и съда. Над 2 часа депутатите обсъждаха проблемите в системата и се питаха защо висши магистрати политиканстват, а други се превръщат в говорители на изпълнителната власт. И отляво, и отдясно прозвучаха звучни критики към ВСС и дейността му от последните месеци. Попова обаче не бе в залата, въпреки че е председател на Висшия съдебен съвет. На дебата присъстваха главният прокурор и повечето висши магистрати, но никой не можа да отговори защо министърът липсва.
Опозицията дори призова председателят на парламента да покани Попова в залата. "Нека тя да се яви тук и вземе отношение по доклада. Кога, ако не сега, министърът трябва да бъде тук, вместо да споделя своите импресии по някоя медия и да звучи по-атрактивно", разгневи се Михаил Миков. След около час водещият заседанието Анастас Анастасов му отговори, че Попова е в Министерския съвет и затова отсъства.
Защо някои от магистратите, които най-често са нарушавали предвидените срокове за разглеждане на делата, са се развивали най-бързо в кариерата? Този въпрос отправи от трибуната Янаки Стоилов от КБ. Той обвини и част от висшите съдии, че са се доказали като "политически пригодни". По думите му, въпреки че всяко място се заема с конкурс, остават въпросителните за истинските мотиви.     Стоилов не подмина и сриващото се все повече доверие в правосъдната система. Той не прие критиките на Синята коалиция, че отчетът на ВСС няма място в пленарната зала. Според него даването на отчети пред парламента е най-прекият път, чрез който съдебната власт може да говори за проблемите си пред обществото. Социалистът бе категоричен, че колко по-бързо правосъдната система си върне доверието сред народа, толкова по-бързо ще се стабилизира държавата.
Отдясно се чуха призива да се намали парламентарната квота във ВСС, за да не се политизира органът. Според Екатерина Михайлова членовете на ВСС в момента са прекалено много. Дори министрите в правителството били по-малко. ВСС ще стане по-осветен, ако бъде в малък състав, категорична бе тя. Иван Костов пък обясни, че доверието в политиците нямало нищо общо с доверието в съдебната власт. Той обяви скандалите в съдебната система като основен виновник за отлагането на членството в Шенген. Върхът в моралната криза на ВСС били бонусите, които членовете на съвета си раздадоха в края на миналата година. 
Ако има криза, то тя е в представата на хората как се управлява държавата - със силата на закона или със закона на силата, заяви Георги Пирински. Той подчерта с тревога тенденцията да се потъпква конституцията и разделението на властите. Силата, която използват управляващите, е подриваща сила, добави Пирински.
Докладът на ВСС бе приет с почти пълно мнозинство. Отчетът за дейността на прокуратурата също бе гласуван без депутати "против", въпреки че дебатът и тук бе много емоционален.

Велчев поиска по-малко дела за прокурорите


Прекратените по давност дела са един от най-срамните показатели в съдебната система, заяви главният прокурор Борис Велчев. Той лично представи отчета за дейността на прокуратурата през 2010 г. 90 000 дела са прекратени по давност през м. г. На един прокурор са се падали над 100 дела, а всеки обвинител се е произнесъл по над 200 преписки. Това говори за голямата натовареност на българската прокуратура, подчерта Велчев. Той призова за сериозен анализ на Наказателния кодекс и поиска да извадят от него някои от по-леките престъпления. Ако продължаваме така, прокуратурата ще е на предела на силите си и ще спре да функционира, заплаши Велчев.
 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 260

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 249

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 230

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 263

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 248

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ