01 Юни 2024събота15:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Правителството поръча да му изчислят цената на времето

Само за месец управляващите "наместиха" над 40 млн. лв. публични средства, обявявайки процедури за сауна, джакузи, всякакви обучения и пренаписване на съществуващи нормативни актове

/ брой: 287

автор:Светла Василева

visibility 126

При представяне състава на кабинета в Народното събрание на 7 ноември Бойко Борисов обяви, че "правителството е реформаторско", "парите на данъкоплатците се изразходват неефективно", че е време за работа, както и че поставя ново начало. Ние обаче помним поговорката за козината, която се мени, но вълчият нрав - никога, а и знаем, че едно са думите, друго делата. Ето защо прегледахме регистъра на Агенцията за обществени поръчки (АОП), страниците на всички министерства, държавни и изпълнителни агенции, за да разберем какви заявки дадоха управляващите за 30 дни престой във властта, къде и за какво насочват публичните средства, възможно ли е ново начало със стари политици. 
Мониторингът на обявите по Закона за обществените поръчки (ЗОП) сочи, че наред със стандартните процедури за избор на доставчик на храни, горива, компютри, канцеларски материали, консумативи за офис техника, на компании, които да почистват щадящо околната среда, сградите на централните ведомства (на министерствата на труда и социалната политика, на икономиката, на енергетиката, на транспорта), особен акцент са придобили функционалните анализи на съществуващите структури. За периода от встъпване в длъжност на кабинета Борисов-2 до момента три институции са започнали подобни процедури - Контролно-техническата инспекция (КТИ) към Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" и Министерството на младежта и спорта. Общото и за трите е, че средствата ще бъдат изплатени от Оперативна програма "Административен капацитет". Анализите трябва да са по отношение на "релевантността, ефективността и ефикасността", с цел

"оптимизиране", "преструктуриране", "повишаване"

и "подобряване" функционалността на структурите. Към тях КТИ и Министерството на младежта и спорта са добавили и разработване на Устройствен правилник, което е учудващо, понеже такива документи имат и двете ведомства, като за инспекцията последните промени са в сила от 29 октомври 2013 г., а за министерството от 17 юни 2014 г.
Организациите, които ще спечелят поръчките, ще трябва да направят и длъжностни характеристики на служителите, както и да създадат вътрешни нормативни документи - правила и процедури. Дали има смисъл да питаме с какво в това време ще се занимават служителите на дирекции "Правно, информационно, стопанско и финансово обслужване", каквито има във всяка държавна организация от този ранг и в чиито задължения влиза изготвянето на въпросните характеристики. Същото се отнася и за специализираната администрация, която по определение се занимава и със създаването на нормативни актове. Един устройствен правилник не би следвало да е проблем за нея. Ако пък е проблем, то е резонно да знаем за какво ние като данъкоплатци даваме парите си, понеже заплатите на тези държавни чиновници в крайна сметка ги плаща всеки от нас. Или просто става дума за едни средства от еврофондовете, които трябва да бъдат усвоени за определен период от време, който вече изтича. Към поръчания функционален анализ от КТИ са добавили и провеждане на две кръгли маси със "заинтересованите страни", а от Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" - информационна кампания отново за "заинтересованите страни".
Безспорен фаворит за първия месец на кабинета Борисов-2 в областта на обществените поръчки, според регистъра на АОП и страниците на институциите, са обученията. Стартирани процедури има в осем ведомства. В КТИ ще бъдат проведени до три обучения с ръководството и служителите като част от проекта за оптимизиране на структурата. В какво точно ще бъдат обучени - не е ясно. Изпълнителната агенция по горите ще осигурява ключови компетенции за служителите си в четири направления срещу сумата от 224 266,64 лв. без ДДС. Ако приемем, че две от тях - езиковото обучение и оценката на ловни трофеи, са релевантни на институцията, то останалите будят откровено недоумение. Според обявеното, ИА по горите търси организация, която да проведе "групови

обучения по лидерство, екипност, комуникация

и лична ефективност, както и работа в мултикултурна среда и насърчаване интеграцията на ромите" и "групови обучения за повишаване на административната ефективност - координация и комуникиране при реализацията на специфични политики и програми". Очакванията, пак според записаното в процедурата по ЗОП, са "представителите на целевата група да получат умения за изграждане на организационна принадлежност и идентификация, екипност, комуникация и лична ефективност, познания за лидерство, с което се цели да се повиши мотивацията". Как познанията за лидерство ще повишат мотивацията и работа ли е на ИА по горите да интегрира ромите, са въпроси, чиито отговори може и да бъдат намерени в отчетите за похарчените средства, в случай, че такива въобще бъдат предоставени на вниманието на гражданите.
Министерството на околната среда също обявява процедура за четири специализирани обучения за служителите си по теми: Основни принципи на европейското законодателство в областта на управлението на отпадъци; Екосистемни услуги - международен опит; Кадастър и устройствено планиране; Създаване на законови и подзаконови нормативни актове. Всичко това е мотивирано с предстоящата задача за създаване на Стратегическа рамка и Национален план за управление на отпадъците. Мероприятията следва да доведат до допълване и

надграждане на знанията на чиновниците

Задачата на МОСВ е изключително амбициозна предвид факта, че новият зам.-министър с ресор отпадъци - К. Живков, по образование е историк. Колкото и министър Ивелина Василева да защитава назначението му, оправдавайки професионалната му пригодност с това, че същият е бил член на Комитета по наблюдение на ОП "Околна среда" в периода 2010 - 2013 г., неприятната истина е, че той не е присъствал на нито едно от осемте заседания, проведени в това време, което е видно от стенограмите, публично достъпни в интернет. Каква стратегия и план за управление на отпадъците ще ни спретнат от МОСВ, тепърва ще гледаме. Няма как да не отбележим обаче, че 8 от 50-те страници указания за обществената поръчка са заети с изисквания относно детайлите на цветовата гама на логата на ЕС, ОП "Административен капацитет" и Европейския социален фонд, което е безспорен фокус върху детайла на видимостта и публичността. Същността ще стане ясна след време. Ако стане.
Транспортното министерство е обявило процедура не за обучение, а за избор на изпълнител за мониторинг върху провежданите обучения за бизнес-аналитик; софтуерни архитекти; бази данни (дизайнери и инженери); киберсигурност; java програмисти;  системни администратори; управление и администриране на уеб портал. Здравното министерство вече има подписан договор с института "Пирогов" за въвеждане на 462 лекари и медицински специалисти в лечението на спешните състояния.
Най-скъпата обществена поръчка от публично достъпните е тази на Министерството на здравеопазването

на стойност 17 078 620,34 лв. без ДДС

Тя е за доставка на лекарствени продукти за лечение на пациенти със СПИН, туберкулоза, психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на опиоиди. След нея са комуникационно-информационното оборудване за защита на класифицирана информация на Министерството на отбраната за 6 166 666 лв. без ДДС, самолетните билети на МВР на стойност 3 600 000 лв. без ДДС, обновяването и модернизацията на затворническо общежитие в с. Разделна към затвора гр. Варна с прогнозна стойност 1 208 000 лв. без ДДС - на Министерството на правосъдието, осигуряване на фиксирана телефонна услуга за МОСВ и структурите му - 500 000 лв. без ДДС, обслужване от служба "Трудова медицина" отново на правосъдното министерство за 300 000 лв. без ДДС, и прочие.
Още от първия месец във властта управляващите обявиха процедура за доставка на сауна и джакузи, маскирани като "апаратура за физикално възстановяване, необходима за обезпечаване дейността на дирекция "Координация и контрол на спортната подготовка" на спортното министерство. Същата се занимава с елитните ни спортисти от национално и олимпийско ниво. "Апаратурата", съдейки по документацията, съпътстваща обявата, е предназначена за Националния спортен комплекс "Диана". Поръчка за изграждане на липсващите над 500 спортни зали в българските училища обаче не открихме.
Най-впечатляваща от всички е обществената поръчка, обявена от Министерския съвет за "Извършване на национално проучване за определяне цената на времето". Тя включва: изготвяне на методология за извършване на национално проучване за определяне цената на времето; изготвяне на предварително проучване с цел валидиране на методологията; извършване на национално проучване за определяне цената на времето в съответствие с одобрената методология. Прогнозната й стойност без ДДС възлиза на 66 000 лв. Макар да звучи като шега, обявата и днес е на страницата на правителството, а стойността на времето, особено на спестеното, е необходима за аргументиране на икономическата полза от големите инфраструктурни проекти, към които Борисов е пристрастен.
За месец във властта управляващите обявиха обществени поръчки за над 40 млн. лв. с ДДС. Поставиха ли "ново начало", ще изразходват ли парите на данъкоплатците ефективно, предстои да видим. Засега обаче поводи за особен оптимизъм няма.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 686

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 735

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 672

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 695

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 672

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ