02 Юни 2024неделя21:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Прародителят на пилето е живял с динозаврите

автор:Дума

visibility 781

В каменоломна на белгийско-нидерландската граница учени откриха останките от най-древния роднина на съвременните пилета, яребици и патици. Той е живял на Земята преди 66 милиона години. Палеонтолозите са описали своята находка в списание "Нейчър", уточни БГНЕС.

"Нарекохме тази птица астериорнис. Смятаме, че това име добре подхожда на същество, което е живяло малко преди падането на астероида, погубил динозаврите. В древногръцките митове титанката Астерия се превръща в пъдпъдък, за да се спаси от Зевс. Нейната адашка е била близък роднина на общия прародител на съвременните пъдпъдъци, пилета и патици", уточни единият от авторите на изследването, палеонтологът от музея "Брюс" в Гринуич - Даниел Ксепка.

През последните 20 години палеонтолозите радикално промениха своите представи за това как са изглеждали и еволюирали динозаврите и първите птици. Сега учените смятат, че почти всички динозаври са имали пера, много от тях са снасяли яйца и са се грижили за потомството си, а на ролята на "изгубеното звено" на еволюцията сега претендират наведнъж няколко вида древни протоптици.

Учените са направили почти всичките си открития благодарение на разкопките в северозападен Китай и на територията на Вътрешна Монголия, където са намерени стотици отпечатъци от телата на древните птици и пернати динозаври, които са живели на Земята по време на периода Креда. Техните останки са оцелели до нашите времена, заради особените условия на формиране на местните скали. Благодарение на това са се запазили не само големи кости, но и меки тъкани на тялото и пера.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1016

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1044

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1229

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ