27 Септември 2024петък01:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Потреблението на газ намаляло с 6% за 9 месеца

Газовият хъб на брега на Черно море няма как да стане, той е само във въображението на Бойко Борисов, смятат експерти

/ брой: 3

автор:Дума

visibility 2137

С малко над 6% е спаднало потреблението на газ в България за последните 9 месеца. До 2020 г. потреблението на газ у нас едва ли ще се увеличава. Това обяви на пресконференция д-р Пламен Димитров, член на Българското геополитическо дружество, предаде БГНЕС.
Специалистът коментира още, че между 2010 и 2013 г. потреблението на газ в Европейския съюз (ЕС) е спаднало с около 13%. Той обясни, че причината за спада като цяло се дължи на това, че се изнасят енергоемки производства към Азия, въвеждат се енергоспестяващи технологии, а програмата за саниране на панелните блокове също ще повлияе конкретно за България.
Димитров анализира и причините за провала на газопровода "Южен поток" (ЮП). Първата причина, която той изтъкна, е свързана с това, че проектът не отговарял на втория и третия енергиен пакет на ЕС, иначе казано, не отговаря на европейското законодателство. Втората причина несъмнено е кризата в Украйна. Ако до кризата в Украйна имаше шансове ЮП да се случи, сега Европейската комисия (ЕК) категорично би отказала поради силно изострените отношения на ЕС с Русия, коментира Димитров. Според него може би това е една от причините Владимир Путин да спре "Южен поток", тъй като вижда, че скорошно разрешение от ЕК за строеж няма да има. На трето място анализаторът постави ограничената финансова база на руската компания "Газпром". Несъмнено като важен детайл Димитров изтъкна и спадащото потребление на газ в ЕС, което е малко известен факт.
Най-важният процес за 2014 г. е появата на ЕК като най-важния играч на геоенергийния терен, посочи Димитров. Според него "Газпром" се опитва да пренасочи голяма част от износа си към Китай, но към 2020 г. България ще продължава да получава газ по същия маршрут през Украйна от източника "Газпром".
Относно така наречения газов хъб в Черно море специалистът коментира, че това нещо се е родило във въображението на премиера Бойко Борисов. Той си е задал въпроса защо този хъб да е в Турция, а не в България. Обаче такъв хъб няма да има, категорично заяви д-р Пламен Димитров.
Подобно мнение относно газовия хъб изрази и проф. Нина Дюлгерова, преподавател във ВСУ "Черноризец Храбър" и ЮЗУ "Неофит Рилски". Според нея наистина няма как такова съоръжение да бъде реализирано. Тя заяви, че е рано да се отписва "Южен поток" и че в близките месеци може да има раздвижване по проекта. Тя посочи, че скоро се очаква отново страните в украинския конфликт да седнат на масата за преговори и това да доведе до положително развитие.
Дюлгерова е категорична, че Европа ще търси начин за подновяване на диалога с Русия, защото ЕС страда повече от санкциите, отколкото Москва. Тя заяви, че "Южен поток" продължава да е единствената реална възможност да бъдем енергиен играч на Югоизточна Европа, защото другите газови проекти в района като Южният газов коридор, в който влиза Трансадриатическият газопровод, захранван с газ от Азербайджан, ще забавят своето развитие.
За разлика от своя колега, Дюлгерова заяви, че в България потреблението на газ ще се увеличава. Една от причините е, че много хора могат да се откажат от санирането на жилищата си, като разберат, че това е опасно, защото кондензацията, която се предизвиква от санирането, ще доведе до отслабване на заварките на панелните конструкции. Тя се позова на мнението на "редица експерти" в строителството. Другата причина, че ще се увеличава потреблението на газ и на енергия като цяло, се крие в това, че в близко бъдеще ще има много емигранти и бежанци у нас.

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ