Последният заподозрян
Хагският трибунал му предяви 15 обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството
/ брой: 168
И последният търсен обвиняем от Международния трибунал за престъпления в Бивша Югославия (МТБЮ) Горан Хаджич беше арестуван в ранните часове миналата сряда в с. Крушедол, в близост до едноименния манастир, намиращ се в Природен парк Фрушка гора в близост до Нови Сад, Войводина.
Хаджич е деветият търсен от МТБЮ, когото властите в Сърбия арестуват и предават в Хага през последните осем години.
Но кой е всъщност Горан Хаджич? Роден е на 17 септември 1958 г. в община Винковци в Хърватска. Преди избухването на конфликта между тогавашната СФРЮ и отделилата се от Югославия Хърватска е работил като началник-склад във Вуковар, а от март 1991 г. е председател на Общинския съвет във Вуковар и член на Изпълнителния съвет на Сръбската демократическа партия. След обявяването на независимост от Загреб на 25 юни 1991 г. Хаджич е издигнат за премиер на самообявилата се Сръбска автономна област (САО) Славония, Баране и Западен Срем.
За президент на т. нар. Република Сръбска Крайна е избран на 26 февруари 1992 г., а на този пост остава до декември 1993 година.
Обвинителният акт срещу Хаджич е подписан от тогавашния Главен прокурор на Трибунала в Хага Карла дел Понте, който е предаден на сръбските власти с искане за арест и предаване на Трибунала на 13 юли 2004 г., като искането е било обвиняемият да бъде арестуван в срок от 72 часа. Но Хаджич изчезва без следа 17 часа преди сръбското правосъдие да нареди на сръбската полиция да го открие и арестува. По това време Горан Хаджич живее в Нови Сад и на същия 13 юли напуска дома си, носейки голям сак и просто изчезва... До миналата седмица.
Международният трибунал в Хага обвинява Горан Хаджич за престъпления против човечеството и нарушаване на законите и обичаите при воденето на война. Той също така е обвинен, че като премиер на САО Славония, Баране и Западен Срем, а по-късно и като президент на Република Сръбска е участвал в организирана престъпна група и е съизвършител на престъпления по времето на въоръжените стълкновения в Република Хърватска.
Между случаите на военни престъпления, изброени в обвинението, е и убийството на 264 хърватски военнопленници през ноември 1991 година.
Въпреки че след залавянето на Горан Хаджич президентът на Сърбия Борис Тадич обясни, че не очаква нищо от Европа и статутът на кандидат зависи от вътрешните реформи, които Белград трябва да проведе, съвсем основателно може да се каже, че Сърбия "подпечата" статута си на кандидат-член за ЕС, а почти сигурно ще получи и дата за началото на преговорния си процес за членство в съюза. В крайна сметка сътрудничеството с МТБЮ дава своите плодове.