18 Юли 2025петък04:33 ч.

Последният пирон в ковчега

/ брой: 53

автор:Мая Йовановска

visibility 436

В Народното събрание вчера бяха приети промени в Закона за тютюна и тютюневите изделия. Подкрепящите тези промени от ГЕРБ заявиха, че с влизането им в сила вече нямало да има държавно регулиране в сектора. Отпада държавното регулиране на производството, изкупуването и търговията с тютюн. Какво обаче се крие зад тези ремонти уж в полза на пазарното функциониране на сектора? Всъщност така държавата напълно ще загуби своя поглед върху този сектор в икономиката и на практика ще ликвидира бранша. Защо ли?
Закрива се фонд "Тютюн", който осъществява държавното подпомагане в сектора. Както бе обявено, за подпомагане на тютюнопроизводителите в бъдеще ще се прилага общият режим за земеделските производители. Макар маскирано като грижа към всички земеделски производители в страната, управляващите пак запяха старата песен. Откакто е на власт, правителството на ГЕРБ постоянно подканя тютюнопроизводителите да се преориентират към други дейности, което за хората, изкарващи си хляба с това, е много трудно, почти невъзможно. Намериха обаче гербаджии законов механизъм да ликвидират сектора. Защото са страхливци и нямаха смелостта директно да кажат на хората - край с тютюнопроизводството. Та затова гласуват закон. Най-смешното твърдение е, че тютюнопроизводителите искали тази либерализация. Затова ли протестираха миналата година тютюнджиите?
С промените се премахват сроковете за изкупуване, договаряне и изплащане на суровия тютюн, регулацията на изкупните цени, премирането на тютюнопроизводителите, безвъзмездното предоставяне на семена. Ето така огромната част от производителите ще се откажат да работят това, с което си изкарваха хляба десетилетия наред няколко генерации. А те и без това всяка година бяха на червено преди поредната нова реколта. Лустросаните като грижа за, видите ли, конкурентния пазар разпоредби ще доведат до огромни социални последици. Всъщност така се ликвидира поминъкът на около 120 хиляди души. Защото макар официално регистрираните тютюнопризводители да са към 40 хиляди, семействата им се издържат от тютюна.
Иначе ЕС ни разреши да отпуснем национални доплащания за сектора. Но с това, което приемат в парламента избраниците, е ясно, че ще бъде забит последният пирон в ковчега на тютюнопроизводството и краят на сектора ще настъпи много скоро. Нека депутатите да не се оправдават с ЕС, защото досега не сме видели някой в Европа да се е отказал от нещо, дето носи пари на държавата и осигурява работни места.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ