Последни приготовления за феста в Радуил
Черешово топче възвестява началото на бобената традиция в планинското село
/ брой: 193
Черешово топче ще възвести началото на Радуилския бобфест, казва за БТА организаторката Димитрина Божилова. На 3 и 4 септември за девети път ще се съберат на едно място народното творчество, хуморът и бобът в различните му приложения. Участие за фестивала вече са заявили над 40 състава от цялата страна, както и кукери от Челопеч. В Радуил приготвят посудата за примамливите ястия за кулинарните прояви, в чийто център ще е радуилският боб, който е с патент от института в Образцов чифлик.
Празникът по традиция ще започне с водосвет, следван от топовен гръм. Началото му е на 3 септември от 11 ч. Първоначално пробвахме да сложим и бобени зърна в топчето, но след като то гръмна, имаше много, по-скоро стреснати, отколкото уплашени хора, от зрънцата, които стигнаха до тях, обясни Божилова.
На две места - в читалището и в салона на кметството, ще има подредени изложби. Вкусна ще е тази в читалището, където ще бъдат подредени кулинарните специалитети на местните жени с активното присъствие на боба. Техните умения се разпростират от познатите чушки с боб, боб в гърне, през атрактивния боб в тиква, бобена торта, кекс с боб до бобения вулкан. Димитрина Божилова поясни, че изригването не се постига с боб, а с кетчуп, докато бобът се използва за оформяне на кратера, а в допълнение се слагат и червени чушки, за да се подсили ефектът. Ще може да се разгледат и изделията на майстори на художествени занаяти.
В двора на черквата "Рождество на Пресвета Богородица", която е построена през 1900 г., и сега ще има близо 10 казана с боб. Традицията в Радуил е всеки да яде от него, колкото може. А който е куражлия - може да участва в състезанието по надяждане с боб. И в двата дни от ранния следобед ще има фолклорна програма, която по традиция завършва с общо хоро на площада.
В чест на деветия бобфест ще бъдат връчени по три награди в различните категории - за танцови състави, за певчески групи и за музикални формации. Медалите "Златен фасулицър" са идея на сливенския художник Борис Дамянов. Очакват се, освен българските ансамбли, към празника да се включат и гости от Сърбия.
Традиция е издаването на специалния вестник в чест на феста - "Радоил", като разликата в името на вестника и на селото се обяснява със записването на селището в по-старите документи до 1910 г. Фестивалът се финансира с 3 хиляди лева от самоковската община, а два пъти повече е сумата, която търсим от приятели и съмишленици, за да го осъществим, обясни Божилова. По думите й финансова помощ е обещана и от администрацията на Софийска област. Освен това от Радуил са протегнали ръка за сътрудничество към смолянското село Смилян, известно с характерния боб.
Празникът започва през 2003 г. по идея на покойния Георги Божилов с паричен заем за осъществяването му, разказва Димитрина Божилова - негова съпруга и продължителка на инициативата. Първопричината за това е и оценката, дадена на боба, растящ в земите на Радуил още през 1892 г. Тогава той е награден със златен медал на Първото пловдивско изложение. Тази година към тях ще се прибави емблемата на фестивала - бобено зърно, завършващо с виолинов ключ, популярен повече като ключ сол, във вид на еднометрова дървена скулптура, която ще се постави пред читалището в Радуил.