10 милиона души ще търсят път извън Афганистан - тези неофициални данни говорят за ужаса в страната след като талибаните завзеха властта, според посланикът на Афганистан в България - доктор Мохаммад Сайфи, който говори пред Нова тв.
Младите и образованите не искат да остават там. Целта им е Европа, Америка, Австралия, Нова Зеландия страните, където има мир, спокойствие и работа, за да могат да издържат близките си останали в Афганистан, каза още той.
На въпрос дали България ще е крайна точка за мигрантите, той отговори, че ще е по-скоро транзитна страна. “Когато един младеж не иска да е в армията, не иска да остава в Афганистан, не иска да работи там, семейството му продава имуществото си. Тези пари отиват при трафикантите. Ако тези хора дойдат в България, те не могат да намерят работа и да осигурят своите родители в Афганистан. Затова като видят, че няма работа тук ще си тръгнат”, каза посланикът. Мохаммад Сайфи уточни, че е направил предложение към Обединените нации. “Ако искате тези хора да останат в България, да им се даде някакъв малък първоначален капитал, да започнат свой малък бизнес тук, или им намерете постоянна работа. А иначе тук е трудно за българите да си намерят работа, камо ли за мигрантите”, посочи той.
Мохаммад Сайфи разказа и за ужаса в Афганистан. "Ситуацията е много по-лоша дори от това, което си представяте. Ситуацията е ужасна не само по телевизията. Приятели ми се обаждат. Разказват ми за убийствата, как вечерно време вадят хората от домовете им и ги карат в неизвестна посока. Те никога повече няма да се върнат. Това е огромна жестокост. Ако оставим всичко настрана и само си спомним за този самолет, който всички вие видяхте. Не мислете, че тези хора около самолета, върху самолета не знаят какво се случва, че са неграмотни или глупави. Не, повечето от тях са младежи, които са завършили университет, имат образование и са стабилни хора, но предпочитат да паднат от 500 метра височина, отколкото да живеят при управлението на талибаните", каза още н. пр. Сайфи. Той припомни и управлението на правителството на талибаните от 1996 до 2001 г "Помните с колко жестокост управляваха. Беше истински хаос. Колко много млади хора избягаха тогава. Телевизията и радиото бяха забранени, жените трябваше да си стоят вкъщи, момичетата над 15 години бяха задължавани да се омъжват и не е като да са имали избор за кого да се омъжат. Когото им изберат за него се женят. Образованието беше забранено", заяви още Н. пр. Мохаммад Сайфи. Той посочи, че в последните 20 години е постигнат успех в правата на жените. "Когато се установят във властта и няколко чудестранни държави ги признаят официално, ще стане точно както преди. Това е техния шериат, тяхното законодателство", допълни още посланикът на Афганистан в България", каза още н. пр. Сайфи.