Порто изхвърли Рома след продължения

Треньорът на "вълците" Еузебио Ди Франческо обмисля да подаде оставка

/ брой: 45

visibility 742

Отборът на Порто достигна 1/4-финалите на Шампионската лига, след като елиминира Рома в драматичен реванш на "Ещадио до Драгао". Първата среща в Рим беше завършила 2:1 в полза на "вълците". Резултатът се повтори и в редовното време на реванша. Домакините откриха чрез Соареш (26), но капитанът на Рома Даниеле Де Роси (36) изравни от дузпа. В началото на втората част Порто отново поведе в резултата чрез Марега (52), а резултатът се запази до края и мачът влезе в продължения. В тях Порто стигна до крайния успех с попадение от дузпа на Алекс Телес, отсъдена за нарушение на Флоренци в 114-ата минута.
Двубоят на "Драгао" започна обещаващо, като домакините отправиха първия си удар към вратата на Рома в третата минута чрез Хесус Корона. Напрежението пред вратата на "вълците" продължи, а Рома разчиташе предимно на контраатаки. В 10-ата минута Порто пропусна първата си по-сериозна възможност в мача, като нов удар на Корона мина встрани. В 16-ата минута се откри добра възможност пред Рома, но Костас Манолас прекали с финтовете, вместо да стреля към вратата на Икер Касийяс. В 20-ата минута нов удар отдалеч на Корона принуди феновете на Рома да изтръпнат.
Така се стигна до 26-ата минута, когато Порто откри резултата чрез Тикиньо Соареш. Съмненията за засада бяха бързо преодоляни след намесата на ВАР.
Десет минути по-късно Рома стигна до дузпа след нарушение на Милитао срещу Пероти. Зад топката застана Даниеле Де Роси, който залъга с движение Касийяс и изравни. В минутите до края на първите 45 минути Рома получи тежък удар, след като капитанът Де Роси напусна принудително поради контузия и беше заменен от Пелегрини.
Втората част започна със страхотна възможност за Порто, след като Соареш засече с глава центриране пред вратата на Рома, но топката не попадна във вратата. Натискът на домакините даде резултат в 52-ата минута, когато Муса Марега беше изведен зад отбраната на Рома с далечно центриране от Корона и отблизо засече топката във вратата на "вълците" за 2:1.
Положенията пред вратата на Рома се редуваха едно след друго, но топката така и не влизаше във вратата зад Олсен. Играта загрубя, като битката се водеше за всеки метър терен. В 82-ата минута Диего Пероти пропусна страхотна възможност за Рома, след като получи неочакван подарък от Пепе в наказателното поле, но стреля неточно. В ответната атака Олсен спаси вратата си от попадение. Две минути преди края се стигна до сериозно напрежение пред вратата на Порто, след като Пепе фаулира откъсналия се напред Един Джеко. Двамата се посдърпаха, а при последвалия фаул не се стигна до нищо опасно. Така резултатът се запази, което означаваше, че двубоят влиза в продължения.
През първите 15 добавени минути двата отбора действаха внимателно, а най-интересното положение дойде в края, когато домакините имаха претенции за дузпа, но не я получиха. В 111-ата минута Рома пропусна страхотна възможност да реши мача. Джеко получи топката в наказателното поле, освободи се и с десния крак стреля, но неточно. Само минута по-късно се стигна до нов шанс пред босненеца, който насочи топката към опразнената врата, но ударът му беше слаб и Пепе успя да изчисти пред голлинията. 6 минути преди края на второто продължение се наложи нова намеса на ВАР, след като Алесандро Флоренци дръпна за фланелката Фернандо в наказателното поле. Португалецът се възползва от ситуацията и се строполи. Реферът Джунейт Чакър прецени, че има нарушение и посочи бялата точка. Зад топката застана Алекс Телес, който с безкомпромисно изпълнение изведе Порто напред. В заключителните секунди римляните можеха да стигнат до нов гол, но отбраната на Порто със самоотвержени действия отрази опасността и така "драконите" продължават напред.
Лошата новина за португалците е, че първия четвъртфинал ще пропуснат асове като Пепе и Ерера, които получиха жълти картони.
Треньорът на Рома Еузебио Ди Франческо обмисля да подаде оставка след загубата с 1:3 от Порто и отпадането на тима му още на 1/8-финал в Шампионската лига. Наставникът отказа да говори пред медиите след мача, но за намеренията му намекна крилото на “вълците” Диего Пероти. “Треньорът е разочарован, както и всички ние. Раздадохме се в продължение на 120 минути и е болезнено да отпаднем по този начин. Смятам, че заслужавахме повече. Порто играеше у дома и феновете му даваха сила, но въпреки това ние имахме своите шансове да спечелим. Винаги се раздаваме докрай, никой не иска да отпадне от Шампионската лига. Вече няколко пъти съм казвал, че подкрепяме треньора. Той ще прецени какво да направи, но ние винаги сме се борили за него, за Рома и за целия щаб”, заяви Пероти. Относно претенциите за дузпа в полза на Рома в края на мача, той допълни: “Трябва да попитате рефера. Най-много съм разочарован, че той дори не отиде да погледне лично ситуацията чрез ВАР. Щом системата е на разположение, тя трябва да бъде използвана”.
Треньорът на Порто Серджо Консейсао бе във възторг от успеха на неговия тим с 3:1 над Рома и засипа с похвали своите играчи. “Фантастично представяне от моя отбор. Поздравявам всеки един от играчите за това как добре се подготвиха, включително и по отношение на тактиката и стратегията с всички възможни промени в схемата на игра. Исках да създаваме положения и да спечелим, но най-важното бе, че тази вечер знаехме какво трябва да правим, когато топката не е в наше владение”, заяви Консейсао, който напусна бързо пресконференцията, като се оправда с личен проблем.