12 Юли 2024петък05:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Попарени надежди

Между протестите и изборите все още продължаваме да се въртим в омагьосания кръг на социалните проблеми

/ брой: 71

автор:Ева Костова

visibility 1133

Голямото очакване и попарване на големите надежди. Така накратко може да се опишат намеренията на служебното правителство за подкрепа на най-уязвимите групи от обществото. Фразата започна да звучи като успокояваща нервите на стресирания българин, но си е нищо незначеща мантра, която изричаше и предшественикът на новата социална министърка и вицепремиер Деяна Костадинова - Тотю Младенов.
В първия социален пакет на служебния кабинет са включени мерки за безработните, лишените от енергийни помощи и децата с увреждания. При целевите групи ще има само еднократни помощи, но такива за пенсионерите не се предвиждат, подчерта Костадинова.
Оказа се, че горе-долу е ясно кои са въпросните групи, както и колко хора ще бъдат подпомогнати.

Голямото неизвестно продължава да стои

- с колко лева, кога и откъде? А също така и по какви критерии.
Първоначално беше обявено, че възможностите на държавния бюджет и евентуалните резерви в него ще станат ясни до седмица след встъпването на кабинета "Райков" - т.е. до 20 март. На тази дата се проведе първото заседание на служебното правителство и стана ясно, че яснота докъде се простира завещаната от Симеон Дянков финансова черга на държавата, ще има... след седмица. После отново тристранката и съответните работни групи ще умуват, междувременно ще се разискват в детайли идеите, които лансират синдикатите и работодателските организации в социалната и икономическата сфера. Иначе казано, тупкането на топката продължава.
Всички министри са поели ангажимент да проверят резервите в бюджетите си, които могат да се пренасочат за социални помощи, каза Деяна Костадинова. "Не искам да създаваме излишни очаквания, тъй като имаме много малко време и малък ресурс", побърза да уточни тя.
От голямото изтръскване от чувала на хазната в най-добрия случай ще могат да се дадат еднократни добавки от 65 лв. на 23 100 деца с увреждания и на 36 300 души, които са надскочили с няколко лева (до 10) определения от държавата доходен праг, за да имат право на парите за отопление. Това прави общо около 3,8 млн. лв.

Държавата трябва да е много закъсала

ако може да отдели само такава "крупна" сума за най-бедните си граждани. На това му се вика нищо, но от сърце. Да не говорим, че енергийните помощи, които ще се дадат сега, по никое време, в самия край на отоплителния сезон, всъщност ще отидат в джобовете на същите тези монополи, срещу които скочи улицата преди месец.
Още по-неясна е картината с третата група, на която правителството реши да подаде ръка в този труден момент - безработните. Няма спор, Костадинова е права, казвайки, че "най-правилният начин е да подкрепим безработните чрез заетост, защото срещу тази инвестиция обществото получава продукт, а и уязвимите хора остават на пазара на труда". По сметки на КНСБ, които настояват кабинетът да разкрие 25 000 нови работни места с насочване на хората без препитание към заетост в общините и малките и средни предприятия, ще трябват близо 100 млн. лв.
Ясно е, че няма пари за подаръци на пенсионерите. Те без съмнение са сред най-закъсалите, но какво да се прави, като са толкова много - 2,2 млн. души? Добре поне, че било сигурно повишението на парите им средно с 9,3% от 1 април, което бе едно от малките "твърди" обещания на предишните управници от ГЕРБ, но и за което ги задължава законът.
Вярно е, че кабинетът "Райков" има нелеката задача да вади чуждите кестени от огъня. Дали обаче начинът, който е избран, е най-правилният? Защото е казано - пътят към ада е постлан с добри намерения.

Цифрите показват заблудата

която близо четири години вървеше успоредно с бодряческия тон на властващите ГЕРБ-аджии. За това време изчезнаха 400 000 работни места, а най-малко пари бяха дадени за създаване на нови и за адаптиране на безработните към пазара на труда. Докато за активна политика на трудовия пазар през 2009 г. бяха дадени от Тройната коалиция 190 млн. лв., през 2011 г. те намаляха рязко на 73 млн., като през следващите години не мръднаха ни на йота. Приложи се обаче "маньовърът" на контролирано регистриране на безработните, при това и на фона на недостига на средствата за регионални програми за заетост и развитие на отделните райони и административно ограничаване броя на хората, които да получават социални помощи. С изключение на минималната заплата с нейното минимално увеличение, младите жени продължават да бъдат ощетявани с майчински и детски, чийто размер остана замразен на 240 лв., отвързан от увеличението на най-ниското възнаграждение. Независимо от новите хиляди безработни със спад в доходите на фамилията им и всеядната инфлация. Замразени бяха и пенсионерските пари, които от юли 2009 г. не бяха актуализирани въпреки двуцифрената инфлация на стоките и услугите от първа необходимост. Отмени се и обещаваната от ГЕРБ преди изборите добавка за старост на хората над 75-годишна възраст. За сметка на това обаче не плавно, а рязко скочи възрастта за пенсиониране и нужният стаж за това. Кабинетът "Борисов" ги въведе със замах и по своя воля. Отпадна и възможността за разсрочено закупуване на трудов стаж. Направен беше опит за "национализация" на професионалните пенсионни фондове, което наложи намесата на Конституционния съд. Последва скандал и със Сребърния фонд, на чийто пари бившият финансов министър се опита да сложи ръка и

да ги открадне - както стори с парите от здравните ни вноски

с които да поддържа изкуственате си шумно прокламирана по света и у нас финансова стабилност. Или пък да ги вложи услужливо в строеж на магистрали, на които патронът му режеше лентичките с кеф. Мнозинството така прекрои Кодекса за социално осигуряване, че да няма всяка година осъвременяване на пенсиите по т.нар. златно швейцарско правило, което да отчита процента инфлация и нарастването на осигурителния доход. Въпреки прокламираната по-висока събираемост на вноските, дефицитът в системата на НОИ, вместо да бъде ограничаван, се увеличи. Точно заради действията на управляващите от ГЕРБ. Всичко това вкупом доведе до намаляване покупателната способност на пенсиите на най-многобройните потребители, спад в доверието на солидарната система за осигуряване, противопоставяне между отделните групи пенсионери и намаляване мотивацията за осигуряване. 
ГЕРБ дойде на власт с обещания как ще цъфнем и вържем с най-социалния им бюджет. Кабинетът гордо се самоназова "правителство на европейското развитие". Година след това експерти от КБ окачествиха "социалната" им политика като утопия, социално лицемерие и социална демагогия. Все неща, които отведоха България в коловоза на държава от Третия свят. И вместо обещавания просперитет, социалното развитие на страната ни се отличаваше със скок на безработицата - и при млади, и при по-възрастни, неудържима масова бедност, материални лишения, намаляващи доходи, несигурност за бъдещето, липса на защита на домакинствата в икономическата криза, издевателстващи цени на монополите, сринато здравопазване, проблемно образование, демографски катаклизми...
На този фон дойде призивът на служебния премиер Марин Райков българските индустриалци, хората, които имат възможност, да помислят по какъв начин да проявят солидарност със своите съграждани в тежък момент на изпитание. "Трябва да помогнем на хората, които са в най-уязвимо положение", призова Райков и добави: "Имаме нужда всички заедно да подадем ръка на най-нуждаещите се".
Действително положението на българските граждани е тежко и за голямо съжаление дори управляващите като че ли не осъзнават в пълна степен сериозността на ситуацията, не закъсня реакцията на БСК. Основания за подобен извод ни дават неколкократните изявления за

мерки, които имат по-скоро популистки характер

отколкото да дават реалистичен изход от кризата, в която обществото ни се намира, се казва още в становището на камарата по повод призивите на премиера за солидарност с най-уязвимите групи българи от страна на бизнеса.
Призоваваме служебното правителство и синдикатите да ограничат популистката реторика и действия. Вместо това трябва да се пристъпи към прилагане на прагматични мерки за възстановяване на българската икономика, казват още от камарата. И допълват известните вече факти, че в периода на криза България изгуби над 400 000 работни места и над 100 000 самонаети, повече от половин милион души са извън пазара на труда, а това означава, че е нараснал броят на лицата, за които социалните фондове трябва да се грижат. Днес всички плащаме грешните стъпки на досегашното управление, категорични са работодателите.
На фона на това, което бе загубено през мандата на ГЕРБ, може да се каже: трогателна последователност със знак минус. Надеждите за излизане от мизерията умряха, да живеят надеждите!

 

Газифицирането на Банско и Разлог пак се отлага

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 130

Положението в "Мини Марица-изток" е критично

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 130

Приходите от нощувки с ръст от 32%

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 130

Евростат отчете спад при жилищните сделки у нас

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 130

Гърция стана за смях с 6-дневна работна седмица

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 130

Грузия ще се справи и без помощи от ЕС

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 130

Прокуратурата разследва Льо Пен за корупция

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 130

Накратко

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Смет на човек

автор:Деси Велева

visibility 491

/ брой: 130

ВиК консолидация, но каква?

visibility 434

/ брой: 130

По протокола на ШОС

visibility 444

/ брой: 130

Стажът за пенсия - все по-скъп и недостъпен

visibility 437

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ