30 Април 2024вторник21:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ползата от вредата

/ брой: 103

автор:Ева Костова

visibility 119

Повече българи работят в чужбина, отколкото у нас. Този факт има най-малкото две страни. От една страна, както твърдят експерти, миграцията носи повече ползи за България, отколкото минуси. И добавят, че всеки шести пълнолетен български гражданин участва в т. нар. циклична миграция, свързана с търсенето на временна или сезонна работа в страни от ЕС. Вярно е, че те често заемат места за нискоквалифицирани хора и не работят по специалността си. Заради по-доброто заплащане. Намират по-добър живот извън пределите на страната ни. В същото време придобиват практически опит, вършат работата си по-ефективно, променят манталитета си, твърдят наши и чуждестранни наблюдатели. Съвсем не е за подценяване и ползата от работещите българи в чужбина, която те донасят на своите близки и родители, като намаляват бедността у нас. С техните пари, които някои специалисти вече измерват с 4 до 6 млрд. евро, у нас живва потреблението, върти се бизнес, осигурява се възпроизводство, въобще се "подпира" икономиката. И тази полза от вредата поне малко смекчава тъжната иначе статистика, свързана с демографска криза, намаляване на пенсионни фондове, формиране на БВП и др. Смекчава дори и носталгията на гурбетчиите ни.
В същото време у нас всеки ден се усеща липсата на работна ръка. Населението в трудоспособна възраст намалява само за година с 33 000 души. На 100 наши пенсионери се падат едва 62-ма младежи от 15- до 19-годишна възраст. Бедни сме, но не толкова откъм материални блага, колкото откъм надежди. Сред които и тази да върнем младите на работа тук и сега. Ето, това е другата страна на споменатия по-горе факт, която трябва да дочака промяна днес, а не утре.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ