03 Май 2024петък04:34 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Полша ограничава вноса на украинско зърно

Евтината и некачествена продукция разорява фермерите, Варшава иска от ЕК компенсации

/ брой: 63

автор:Дума

visibility 424

Полша планира да въведе регулации, ограничаващи вноса на украинско зърно, което подбива цените на вътрешния пазар и разорява местните производители. В началото на кризата в Украйна, за да укрепи икономиката й, Брюксел отмени вносните мита за редица нейни продукти. 

"Дадох инструкции на вицепремиера и министър на селското стопанство Хенрик Ковалчик да въведе съответните правила по най-бързия начини да се отървем от зърното, внесено в Полша, като го реекспортираме. Трябва да ограничим въздействието на украинското зърно върху Полша. Сега то дестабилизира нашия пазар", заяви премиерът Матеуш Моравецки.

Зърното е предназначено за износ към трети страни, но остава в Полша. Според премиера качеството на двата милиона тона, внесени от Украйна, е силно незадоволително.

Моравецки разкри, че правителството му, заедно с това на Румъния и други страни от ЕС, преговаря с ЕК за механизми за проследяване на износа от Украйна и ограничаването му, а също за компенсиране на местните фермери. Той отбеляза, че разбира необходимостта да се помогне на Украйна, но този конкретен въпрос се е превърнал в голям проблем за полските производители.

Тази седмица румънският министър на земеделието Петре Дея представи оценка, според която фермерите от Полша, Румъния, Унгария, България и Словакия са загубили общо 417 млн. евро заради навлизането на евтина украинска пшеница на пазарите им. Според министъра ЕК планира да предостави компенсации на полските, българските и румънските фермери в размер на едва 56,3 млн. евро.

Вносът на украинско зърно е повод за мащабни протести на производителите в Полша, България и Румъния. На 7 април се предвижда съвместна акция на фермерите от трите държави.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ