30 Юни 2024неделя08:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

Политици-пиявици

"Вие вече не сте наше представителство", скандират хилядите демонстранти в центъра на Мадрид. Независимо по какъв повод - принудителното опразване на жилища, приватизацията на болниците или пък свръхвисоките такси за следване, протестиращите показват на политиците, че вече не ги смятат за свои законни представители

/ брой: 152

visibility 34

Те са като пиявици - изсмукват и последните сили на народа и живеят изцяло за негова сметка. Така един предприемач описва испанските политици. Нарича ги "паразитиращите елити". Звучи познато, нали?, пише "Дойче веле" в свой коментар.

"Вие вече не сте наше представителство", скандират хилядите демонстранти в центъра на Мадрид. Независимо по какъв повод - принудителното опразване на жилища, приватизацията на болниците или пък свръхвисоките такси за следване, протестиращите показват на политиците, че вече не ги смятат за свои законни представители.

"В огромната си част испанците вече не вярват на нито една от четирите големи партии, нито пък на техните лидери. Над 80% от испанските граждани оценяват актуалната политическа ситуация в страната като лоша или много лоша. Това са рекордно ниски стойности", казва Хосе Пабло Ферандис, който е заместник-директор на социологическата агенция "Метроскопиа".

Партии-колонизаторки

Когато се говори за отношенията между граждани и политици, думата "отчуждение" е най-често използваната. На този проблем е посветена новата книга на испанския предприемач Цезар Молинас. Заглавието ѝ е "Какво да правим с Испания", а основната тема, която се разглежда в нея, е въпросът за елитите, които изсмукват и последните сили на народа. Тези елити са описани като "социална класа, която живее изцяло за сметка на другите. В тази категория попадат и испанските партии: след като напълно колонизираха институциите, те се занимават главно с раздаването на постове. Организацията "Трансперънси интернешънъл" е преброила общо над 21 000 държавни институции в Испания, които зависят пряко от партиите, без да подлежат на обществен контрол", пише Молинас в книгата си.

Един от най-нашумелите корупционни скандали в Испания разкрива мащабите на заплахата, произлизаща от тези "паразитиращи елити". Неотдавна стана ясно, че бившият ковчежник на управляващата Народна партия Луис Барсенас е държал в определени периоди до 48 милиона евро в тайни банкови сметки в Швейцария. Има доказателства, че от тези сметки са превеждани пари на водещи политици от управляващата партия. Междувременно Барсенас бе задържан и ще бъде съден за данъчни измами и пране на пари.

Докога така?

В книгата си Молинас предлага спешен ремонт на Закона за политическите партии. "Испанските партии нямат демократични структури, не са прозрачни и в тях не се дебатира. Положението е толкова драматично, че се нуждаем от пълна трансформация на партийния ландшафт. Иначе няма да има кой да ръководи държавата", казва Цезар Молинас. И изтъква още нещо много важно: че партиите трябва най-сетне да спрат да се месят в правораздаването.

Книгата на Молинас предизвика силен отзвук в Испания и постави началото на широк обществен дебат. Една от водещите тези в него гласи, че ако политическата система не успее да се реформира, популистките формации биха могли да дестабилизират представителната демокрация. Испанският социолог Игнасио Уркизи знае решението на този проблем:

"Нашата демокрация си има своите слаби места. Тя представлява една институционализирана система, която не предвижда силно гражданско участие. Крайно време е да бъдат извършени реформи, които да засилят гражданския контрол върху работата на парламента", казва Уркизи.

 

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ