28 Юни 2024петък19:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Исаков:

Политическият диалог между Русия и България никога не е спирал

Основният проблем, който днес стои между ЕС и Русия, е отмяната на визовия режим, смята руският посланик

/ брой: 69

автор:Алберт Аврамов

visibility 2026

Защитата на националните интереси е главен приоритет във външната политика на Русия. Това каза посланикът на Русия в България Н. Пр. Юрий Исаков на публичната си лекция на тема "Външнополитическите приоритети на Русия и перспективите на българо-руските отношения" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". На събитието, организирано по инициатива на Студентския дипломатически клуб, присъстваха посланици на чужди държави, акредитирани в България, български дипломати, политици, представители на академичните среди и на неправителствени организации.
"Преди около един месец бе приета редакцията на концепцията за външната политика на Русия", заяви Исаков. Според него тя съдържа основните направления, задачи, както и средствата за постигане на тези цели. На първо място руският посланик посочи интеграцията в постсъветското пространство и особеното значение, което руската страна придава на етническата дружба и развиващото се партньорство, както и работата по облекчаване и разширяване на миграционните процеси в рамките на ОНД.
Като втори основен приоритет Юрий Исаков опрдели търговските и икономически връзки с ЕС, като подчерта, че за Москва Европейският съюз е "партньор №1". "Самата Русия се идентифицира като част от европейската цивилизация и това е неоспорим факт", подчерта Исаков. Той посочи, че основният проблем, който днес стои между ЕС и Русия, е отмяната на визовия режим. "Убедени сме, че техническите проблеми могат да се решат много бързо. За съжаление има дефицит на политическа воля", поясни руският посланик, обвинявайки "някои новобранци" в ЕС, които правят всичко възможно да спънат този процес.
Третият приоритет са подобряването на отношенията между Русия и САЩ, както и стабилност и доверие от страна на Трансатлантическия съюз, посочи Юрий Исаков. Според него тази тема не би могла да се разглежда пълноценно извън контекста на ситуацията около реализирането на противоракетната програма на САЩ в Европа и нежеланието на американската страна да възприеме аргументите на Москва за юридическа обвързаност, гарантираща интересите на неговата страна.   
Руският посланик очерта необходимостта и от по-нататъшното развитие и задълбочаване на многостранното партньорство в рамките на световните организации - ООН, Г-20, БРИКС и ШОС, което е заложено в основата на четвъртата точка в концепцията за външната политика на Русия.
Посланикът изрази задоволството си от това, че България и Русия си сътрудничат във всички направления: политика, религия, икономика, култура, изкуство, и каза, че за съжаление икономиката не винаги е благоприятна за алтруизма в културните мероприятия. Политическият диалог между България и Русия никога не е спирал, дори и по време на политическите промени в началото на 90-те, подчерта руският посланик. В подкрепа на думите си посланик Исаков посочи визитата на руския патриарх Кирил през април 2012 г. в България. Той подчерта, че такова събитие е изключително важно, защото църквите ни имат обща хилядолетна историческа връзка.
Друго доказателство за двустранните връзки според руския посланик е посещението на ръководителя на Съвета на Руската федерация Валентина Матвиенко и секретаря на Министерството на вътрешните работи на Русия по повод 135-годишнината от Освобождението на България, както и съвместното валидиране на пощенска марка с изображение на ген. Скобелев.
На въпрос дали се работи по отмяна на визите за български граждани, посланикът отговори: "Ако у българите днес назрее желание за отмяна на визовия режим, утре сутрин той ще бъде премахнат. Русия има 100-процентова готовност да премахне визите за граждани на страни от ЕС. Но за танго са необходими двама, ние сме готови за танго". Посланик Исаков посочи, че през миналата година България е посетена от над 690 хил. туристи, което представлява ръст от около 20 на сто. Той смята, че ако бъдат премахнати визите за руски граждани или поне визовият режим бъде облекчен, техният брой може да скочи почти двукратно. Исаков отбеляза значението и на все по-големия брой руснаци (около 300 хиляди), които се сдобиват с имоти в България.
Исаков отбеляза, че през последните години преките чуждестранни инвестиции на руски компании в България са достигнали около 1,6 млрд. долара. Той съобщи, че само една голяма компания, без да посочва нейното име, планира да инвестира 1,5 млрд. долара в изграждането на производствени мощности. Това ще е допълнителна подкрепа за вашата икономика и разкриването на нови работни места. Веднага след което посланик Исаков добави, че с болка наблюдава, когато мощностите на петролната рафинерия в Бургас, собственост на "Лукойл", не работят. Той похвали уникалността на нефтопреработвателния ни комбинат, притежаващ база и инсталации, които в Русия има само в една рафинерия.
Сред руските инвестиции в България посланик Исаков посочи модерния туристически комплекс на Камчия, в който са инвестирани 150 млн. евро, стъпването на банка ВТБ на българския пазар, покупката на хранилище за гориво в Костинброд от "Газпромнефт", свързано с намерението на компанията да изгради верига от газстанции в България. По отношение на перспективите на българо-руските отношения Исаков посочи, че Русия следи внимателно да се изпълняват в срок дейностите по реализацията на проекта "Южен поток". "Изхождаме от факта, че предишното правителство и неговият министър-председател Бойко Борисов нееднократно, в това число и по време на срещите с нашия президент Владимир Путин, e дало 100% гаранция, че ще бъде дадена зелена светлина за реализирането на този проект в България, за неговата изгода не само в руско-български план, но и в европейски", подчерта руският посланик. Той посочи, че Русия и България имат ясни междудържавни уговорки и задължения по проекта "Южен поток" и ги спазват. "Ние правим всичко необходимо с българските партньори, за да може навреме да започнат строителните дейности на българска територия. За неговото реализиране са определени над 3 млрд. и 300 млн. евро", заяви Юрий Исаков и допълни, че реализирането на проекта "Южен поток" е прекрасен тласък за българската икономика.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 349

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 397

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 372

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 394

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ